Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 września 2021 r.
18:32

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS

96 3 A A

Protest pod biurem poselskim Beaty Mazurek i wyrażające sprzeciw hasła wypisane na ogrodzeniach domów – w taki sposób mieszkańcy gminy Chełm przeciwstawiają się planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec wakacji prezydent Chełma wystąpił do wojewody o rozpoczęcie procedury poszerzającej granice miasta i przyłączenie sąsiadujących z miastem sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części Weremowic, Żółtańców i Depułtycz Królewskich. Dwa tygodnie później wojewoda zaopiniował pomysł i złożył stosowny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Samorządowcy i mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się jednak dopiero tydzień temu, gdy MSWiA poinformowało o tym gminę i powiat.

O sprawie mówiono podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Chełmskiego.

- To skok na samorząd. Nie można tak robić, pomijając zdanie ludzi – grzmiał radny Jarosław Wójcicki, który jest też prezesem zarządu gminnego PSL. Jego członkowie dzień wcześniej zajęli stanowisko w sprawie zmian administracyjnych, nazywając je „haniebną kradzieżą”.

- Pan prezydent niech nie idzie tą drogą! – mówił zwracając się do prezydenta Chełma radny Andrzej Derlak. – Niech pan nie wyciąga do nas rąk, bo może je pan sobie sparzyć.

- To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami.

Będą protesty

Tymczasem ci mówią stanowcze „nie”. W czwartek na Fecebooku powstała grupa „Nie dla przyłączenia gminy Chełm do miasta!”. W poniedziałek należało do niej już ponad 2,2 tys. osób.

- To nie jest dobry pomysł – komentuje Przemysław Wilkos, sołtys Deputycz Królewskich. – Zgodnie z proponowanymi zmianami nasza wieś ma zostać pod gminą, a zabrane ma nam zostać lotnisko. Lotnisko, dzięki któremu jesteśmy znani w całej Polsce. Dlatego jesteśmy i będziemy przeciw. Będziemy walczyć do samego końca.

- W jaki sposób? – pytam.

- Na początek zamówiliśmy banery, na których wyrazimy nasz sprzeciw. Będą jeszcze w tym tygodniu – zapewnia Wilkos.

- Myślę, że przeciwko tym planom jest ponad 90 procent mieszkańców i to nie tylko sołectw, które mają być wchłonięte przez Chełm, ale wszystkich mieszkańców gminy – szacuje Czesław Semeniuk, sołtys Okszowa. – Ludzie wywieszają na płotach hasła, że gminy nie oddadzą. W poniedziałek protestowali w Chełmie przed biurem poselskim Beaty Mazurek. Na pewno będą też kolejne akcje. Od mieszkańców słychać głosy, że nie po to wyprowadzali się z miasta, żeby teraz do niego wracać. Wszyscy mówią natomiast, że po zmianach nasza gmina bardzo zubożeje.

Jak nie wiadomo, o co chodzi…

Bo wraz ze zmianami do Chełma przyłączonych ma zostać teren, na którym działa nie tylko lotnisko, ale także duże firmy: Browar Jagiełło, Pro–Project, cegielnia czy BH Meble.

- Zmiana granic to pomysł dobry dla miasta i bardzo zły dla powiatu i gminy – uważa Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk. – Na rzecz miasta stracić mamy najbardziej rozwinięte tereny zajmowane przez firmy, które płacą duże podatki. Wraz z nimi gmina straci ok. 50 procent swoich rocznych wpływów. Uderzy to także w nas, bo w jakimś procencie my także z tych podatków korzystamy. Pamiętać przy tym należy, że jesteśmy najbiedniejszym powiatem w województwie lubelskim i trzecim od końca w kraju, bo miasto Chełm w nasz obszar nie wchodzi.

Deniszczuk dodaje, że przeciwko planom powiększenia Chełma będzie się sprzeciwiał. - Nie praktykuje jednak protestów w stylu Leppera czy Kołodziejczaka. Na pewno wyrazimy więc naszą negatywną opinię w tej sprawie. Opinię, która dla rządzących nie będzie jednak wiążąca – przyznaje. – Dlatego ciężko będzie wywalczyć pozostawienie stanu obecnego. Co dla nas ważne, to fakt, że ze wstępnych rozmów wiem, że przeciwko planom przyłączenia terenów do Chełma wypowiedzą się najprawdopodobniej wszyscy nasi radni. Także radni PiS.

W obronie granic

Oficjalny sprzeciw wyraził też Wiesław Kociuba, wójt Gminy Chełm. W opublikowanym właśnie stanowisku podkreśla, że jako argumenty przemawiające za przyłączeniem sołectw do miasta przemawia „układ przestrzenny oraz to, że zabudowa przedmiotowych terenów ma charakter miejski, a mieszkańcy tych obszarów (…) wykazują silne więzi z miastem poprzez oświatę i zatrudnienie. (…) proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm”.

- Tereny Gminy posiadają bogatą przeszłość w swojej autonomiczności, w związku z czym brak jest jakichkolwiek uwarunkowań historycznych, przestrzennych i funkcjonalnych uzasadniających zakres zawnioskowanych zmian – podkreśla i tłumaczy, że duże obszary są terenami rolnymi, a nie inwestycyjnymi. - Obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć wg. prezydenta Miasta Chełm, potencjalne tereny inwestycyjne, leżą w bezpośrednim otoczeniu terenów zabudowy mieszkaniowej, mogą powodować konflikty na styku terenów o tak zróżnicowanym przeznaczeniu. Zmiany ingerują również w ochronę gruntów wysokich klas bonitacyjnych.

Dlatego wójt zwraca się do mieszkańców gminy „o podjęcie współpracy i działań w celu ochrony więzi historycznych i społecznych, które ich łączą”.

- Jestem przekonany, że działając wspólnie i solidarnie nie zmienią się granice naszej lokalnej ojczyzny – podkreśla.

Bez emocji

- Miasto Chełm podchodzi do całej sprawy bez niepotrzebnych emocji. Czekamy na proces konsultacyjny, który będzie czasem na zadawanie pytań, a także - przede wszystkim - na wyrażenie opinii w sprawie potencjalnego poszerzenia granic administracyjnych miasta – komentuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. - Postrzegamy cały proces jako historyczną szansę dla regionu. Miasto Chełm nie posiada dużych terenów inwestycyjnych, natomiast potencjalnie inwestycyjne tereny znajdują się na wytypowanych do potencjalnego przyłączenia terenach. Miasto chce je nabyć, zmienić plan ich zagospodarowania, a następnie utworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy, czyli strefę aktywności gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, która w regionie nie funkcjonuje. Dzięki temu powstaną nowe, tak bardzo potrzebne miejsca pracy.

Zieliński dodaje też, że jeśli sołectwa zostaną przyłączone do miasta, ich mieszkańcy nie będą płacili wyższych podatków. Zrównane do najniższej stawki zostaną też opłaty np. za odbiór odpadów. Zwolnieni nie zostaną pracownicy administracji samorządowej czy oświaty. Nie będzie likwidacji szkół i bibliotek.

- Rozszerzona zostanie natomiast połączeń bezpłatnej komunikacji miejskiej o przyłączony teren, utworzony zostanie również Fundusz Inwestycyjny. Jeżeli decyzja o przyłączeniu zapadnie, jej materializację poprzedzi zawarcie i podpisanie z mieszkańcami wypracowanego wcześniej kontraktu społecznego - czyli pakietu gwarancji dla mieszkańców – podkreśla Damian Zieliński.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty