Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 września 2021 r.
14:39

Chełm: Stacja tankowania gazem kością niezgody. Sprawa trafiła do prokuratury

(fot. Czytelnik)

Przy ul. Hrubieszowskiej w Chełmie miejscowa spółka Graf Dom wybudowała dwa bloki mieszkalne. Pozwolenia na budowę trzeciego nie otrzymała z uwagi na sąsiedztwo stacji tankowania gazem. Zdaniem biegłego z zakresu budownictwa, nadzór budowlany powinien wydać decyzję o jej rozbiórce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zabiegając o pozwolenie na budowę docelowego, trzeciego budynku na 20 mieszkań, Graf Dom, powołując się na precedensy w kraju, ale też w samym Chełmie, wystąpił do Urzędu Miasta o odstępstwo od przepisu regulującego możliwą odległość takiej budowli od stacji tankowania gazem. Decyzja była jednak negatywna.

W tej sytuacji spółka, posiłkując się pozytywnymi opiniami biegłego z zakresu pożarnictwa oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, o takie odstępstwo wystąpiła do ówczesnego ministra energii i je otrzymała. Mimo że Graf Dom do projektu budowy wprowadził wszystkie zmiany wskazane przez biegłego, miasto pozwolenia na budowę i tak jednak nie wydało.

Rozbudowa

Niedługo po tym, kiedy Graf Dom ubiegał się o pozwolenie na budowę, właściciel spółki Beta-Prim, do której należy stacja, przystąpił do jej rozbudowy. Między innymi przeniósł dystrybutory jeszcze bliżej planowanego budynku. Zbudował też mur oddzielenia przeciwpożarowego oraz rozbudował i powiększył obszar nawierzchni dróg wewnętrznych. Ale w Biuletynie Informacji Publicznej UM Chełm nie została zamieszczona żadna informacja o wydaniu pozwolenia na przeprowadzenie takich prac. Oznacza to, że takie dokumenty nie zostały wydane. Tymczasem zgodnie z Prawem Budowlanym, stacja gazu jest obiektem budowlanym, na którego wzniesienie, ale i przebudowy, wymagane są stosowne zgody.

– Od 2007 r. do chwili obecnej nie wydawano pozwolenia na przebudowę lub rozbudowę stacji spółki Beta-Prim – potwierdza Damian Zieliński, rzecznik prezydenta Chełma.

W tej sytuacji spółka Graf jako właściciel sąsiadujących ze stacją działek uznała, że na działce Beta-Prim doszło do samowoli budowlanej. Oficjalnie zawiadomiła o tym powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, wskazując, że w jej ocenie rozbudowa stacji dodatkowo ograniczyła potencjał inwestycyjny jej działek.

Decyzja

Wszczęte przez nadzór budowlany postępowanie w tej sprawie zakończyło się na początku tego roku wydaniem decyzji odmawiającej „nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych, dotyczących dystrybutora paliwa LPG znajdującego się na stacji tankowania gazem wraz z myjnią samochodową przy ul. Hrubieszowskiej 104 w Chełmie, do stanu zgodnego z prawem”.

– To postępowanie potwierdziło, że rozbudowując stację, nie naruszyłem jakichkolwiek przepisów budowlanych – podkreśla Albert Chilimoniuk, prezes spółki Beta-Prim. – Jeśli właściciel spółki Graf nadal będzie mnie oczerniać, pozwę go do sądu.

Nie poddają się

Graf nie składa jednak broni. Jego szefowie złożyli właśnie „wniosek o wznowienie postępowania i wydanie nowej decyzji rozstrzygającej o istocie sprawy”. Powołują się przy tym na to, że wcześniej nie mieli możliwości zajęcia stanowiska w tej sprawie, bo powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, w ocenie Krzysztofa Kościuka, w niezasadny sposób uznał, że jego spółka w postępowaniu związanym z kontrolą rozbudowy stacji tankowania gazu nie jest stroną. W związku z tym nie dzielił się z nią bieżącymi wynikami postępowania, ani końcową decyzją.

Do wniosku Graf dołączył także zleconą Biuru Rzeczoznawców i Biegłych z zakresu budownictwa w Chrzanowie opinię techniczną dotycząca „oceny realizacji inwestycji rozbudowy stacji tankowania gazem pod kątem zgodności z prawem”. Z wniosków końcowych obszernego dokumentu wynika przede wszystkim, że w postępowaniu administracyjnym względem Beta-Prim, Graf jest stroną. Obowiązywał też wymóg uzyskania pozwolenia na rozbudowę i użytkowanie stacji. Konieczne było też zgłoszenie rozbudowy do organu nadzoru budowlanego. Tym bardziej, że „zmiana lokalizacji dystrybutora zmieniła warunki bezpieczeństwa pożarowego. Skutkuje to zwiększeniem obszaru oddziaływania stacji tankowania gazem LPG na sąsiednie działki”.

Jednak rozbiórka?

Dla Beta-Prim szczególne znaczenie może mieć zawarte w opinii stwierdzenie, że w przypadku nielegalnych robót budowlanych, jakim jest rozbudowa stacji paliw płynnych LPG, organ nadzoru budowlanego nie może wszcząć postępowania legalizacyjnego, lecz jest zobowiązany nakazać rozbiórkę samowoli budowlanej. Ponadto, „zważywszy na bezpieczeństwo użytkowników stacji tankowania gazem LPG, bezpieczeństwo mieszkańców i najemców sąsiednich nieruchomości organ nadzoru budowlanego w trybie natychmiastowym powinien wyłączyć stację paliw płynnych LPG z użytkowania”.

Wnioskami wynikającymi z eksperckiej opinii Graf podzielił się też z Prokuraturą Rejonową w Chełmie, która rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. Zmierza ono w kierunku ustalenia, czy funkcjonariusz publiczny, w tym przypadku urzędnik nadzoru budowlanego, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając swoich obowiązków, działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. W rachubę wchodzi także ewentualne wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne.

Jacek Osmoła, powiatowy inspektor budowlany dla miasta Chełma, pytany o całą sprawę ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że w postępowaniu kontrolnym wobec inwestycji Beta-Prim Graf stroną nie był.

– Nasze działania to nie napaść na Beta-Prim i jej właściciela – podkreśla Krzysztof Kościuk. – Dążymy jedynie do prawdy i sprawiedliwości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty