5,3 tys. nowych firm zgłosiło się do programu mały ZUS, uprawniającego do płacenia niższych składek na ubezpieczenie społeczne.
1 lutego weszły w życie zmiany w „małym ZUS”, które rozszerzyły grupę przedsiębiorców uprawnionych do ulgi. Teraz może z niej korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Wcześniej ta granica była prawie dwukrotnie niższa. Nowi zainteresowani mieli miesiąc na zgłoszenie się do „małego ZUS”. Termin minął 2 marca.
W województwie lubelskim do ZUS wpłynęło w tym czasie 5,3 tys. nowych zgłoszeń od przedsiębiorców. Ta liczba może jeszcze nieco wzrosnąć, bo dokumenty można było złożyć także pocztą tradycyjną. Większość przedsiębiorców z rejestracją czekała do ostatniej chwili. Tylko w piątek i poniedziałek do ZUS w regionie trafiło po około 600 zgłoszeń. Najwięcej wniosków dotarło bezpośrednio do ZUS w Lublinie – prawie 2 tysiące. Kolejne pod względem wpływu zgłoszeń były: Zamość (340), Biała Podlaska (325), Chełm (301) i Łuków (300). Najmniej zainteresowanych było we Włodawie (62) i Parczewie (63).
Rzecznik ZUS w Lublinie Małgorzata Korba przypomina, że samo zgłoszenie to nie wszystko. Teraz trzeba jeszcze dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty. To w nich przedsiębiorca korzystający z „małego ZUS” wskazuje niezbędne dane: przychód z 2019 roku, ubiegłoroczny dochód i formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednoosobowe firmy muszą przesłać dokumenty do 10 marca, a pozostali przedsiębiorcy – do 16 marca. Dokumenty rozliczeniowe muszą złożyć także przedsiębiorcy, którzy już w styczniu byli na „małym ZUS” (na starych zasadach) i w lutym dalej korzystali z ulgi (już na nowych zasadach).
W wyliczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na „małym ZUS” pomaga internetowy kalkulator na stronie eskladka.pl. Oszczędność w składkach może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej – wynosi ona 362,34 zł.