Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej to jedna z trzech najstarszych organizacji kombatanckich na świecie skupiających weteranów wojen. Na Lubelszczyźnie działa już 105 lat. Od czwartku lubelski okręg ZIW RP ma nowe-stare władze.
Podczas XII Okręgowego Zjazdu Delegatów Związku na kolejną, trzecią kadencję prezesem wybrano Kazimierza Olszewskiego. W prezydium zasiadać ponownie będzie także wiceprezes Wojciech Zalewski oraz nowy zastępca prezesa Józef Kołtunik i sekretarz Kamil Sikora. Ponadto do zarządu okręgowego ZIW RP wybrano: Stanisława Maciąga, Lucjana Dudka; Mariana Skibę, Stanisława Jaroszyńskiego, Urszulę Rucką-Dzikowską i Jana Anasiewicza.
– Naszym nadrzędnym celem jest troska i pomoc inwalidom wojennym, wojskowym, osobom represjonowanym – mówi Kazimierz Olszewski, prezes Zarządu Okręgu ZIW RP. - Otaczamy szczególną opieką samotnych obłożnie chorych członków naszego Związku. Nawiązujemy współpracę z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w zakresie udzielania pomocy materialnej dla chorych samotnych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz podejmujemy starania o pomoc w umieszczania ich w „Domach Opieki” – dodaje prezes Olszewski.
Ponadto ZIW podejmuje działania w sprawach przywrócenia nabytych uprawnień inwalidów wojskowych oraz preferencyjnego dostępu inwalidów wojskowych i osób represjonowanych – do świadczeń i usług medycznych oraz rehabilitacyjnych i opiekuńczych. W ramach zawartych porozumień z Zarządami Wojewódzkimi i Miejskimi służb mundurowych i organizacji paramilitarnych oraz szkół ZIW współdziała w zakresie propagowania tradycji walk o wolność i niepodległość ojczyzny poprzez organizację i uczestnictwo w okolicznościowych wydarzeniach związanych z rocznicami historycznymi; Delegacje i poczet sztandarowy ZIW bierą udział w uroczystościach związanych z rocznicami historycznymi organizowanymi przez władze samorządowe, środowiska kombatanckie i szkoły.
W okręgu lubelskim ZIW RP obecnie znajduje się 13 oddziałów: w Bełżycach, Biłgoraju, Bychawie, Chełmie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lublinie, Puławach, Rykach, Świdniku, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu (we wrześniu 2021 roku dołączyli do niego członkowie likwidowanego oddziału w Hrubieszowie, a na początku lipca tego roku z oddziału w Krasnymstawie) oraz zespół przy Zarządzie Okręgowym.
Obecnie związek liczy ponad 650 osób.
Siedziba Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP mieści się Lublinie przy ul. 3-go Maja 16 (tel. 81 532 55 49).
Z historii
Początki Związku na Lubelszczyźnie sięgają 1915 roku, gdy w Lublinie powstał Obywatelski Komitet Pomocy Inwalidom Wojennym, który razem z Czerwonym Krzyżem przystąpił do organizowania przytułków dla rannych i kontuzjowanych żołnierzy. Podobne organizacji zrzeszające inwalidów powstawały na czterech obszarach Polski: lubelsko-kieleckim, krakowskim, warszawsko-łódzkim i poznańsko-gnieźnieńskim.
Od połowy 1917 r. na terenie Lubelszczyzny zaczęły się zawiązywać w gminach i małych miasteczkach grupy inwalidów wojennych. Doprowadziło to we wrześniu 1918 r. do posiedzenia grupy założycielskiej i wyłonienia Tymczasowej Komisji Organizacyjnej Inwalidów Wojennych.
W 1919 roku (od 12 do 17 kwietnia) w Warszawie odbył się I Ogólnokrajowy Zjazd Inwalidów Polskich podczas którego oficjalnie powołano wspólny Związek Inwalidów Wojennych RP.