Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 października 2023 r.
19:40

Działają już od 105 lat. Wybrali nowe-stare władze

Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej to jedna z trzech najstarszych organizacji kombatanckich na świecie skupiających weteranów wojen. Na Lubelszczyźnie działa już 105 lat. Od czwartku lubelski okręg ZIW RP ma nowe-stare władze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas XII Okręgowego Zjazdu Delegatów Związku na kolejną, trzecią kadencję prezesem wybrano Kazimierza Olszewskiego. W prezydium zasiadać ponownie będzie także wiceprezes Wojciech Zalewski oraz nowy zastępca prezesa Józef Kołtunik i sekretarz Kamil Sikora. Ponadto do zarządu okręgowego ZIW RP wybrano: Stanisława Maciąga, Lucjana Dudka; Mariana Skibę, Stanisława Jaroszyńskiego, Urszulę Rucką-Dzikowską i Jana Anasiewicza.

– Naszym nadrzędnym celem jest troska i pomoc inwalidom wojennym, wojskowym, osobom represjonowanym – mówi Kazimierz Olszewski, prezes Zarządu Okręgu ZIW RP. - Otaczamy szczególną opieką samotnych obłożnie chorych członków naszego Związku. Nawiązujemy współpracę z Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej w zakresie udzielania pomocy materialnej dla chorych samotnych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz podejmujemy starania o pomoc w umieszczania ich w „Domach Opieki” – dodaje prezes Olszewski.

Ponadto ZIW podejmuje działania w sprawach przywrócenia nabytych uprawnień inwalidów wojskowych oraz preferencyjnego dostępu inwalidów wojskowych i osób represjonowanych – do świadczeń i usług medycznych oraz rehabilitacyjnych i opiekuńczych. W ramach zawartych porozumień z Zarządami Wojewódzkimi i Miejskimi służb mundurowych i organizacji paramilitarnych oraz szkół ZIW współdziała w zakresie propagowania tradycji walk o wolność i niepodległość ojczyzny poprzez organizację i uczestnictwo w okolicznościowych wydarzeniach związanych z rocznicami historycznymi; Delegacje i poczet sztandarowy ZIW bierą udział w  uroczystościach związanych z rocznicami historycznymi organizowanymi przez władze samorządowe, środowiska kombatanckie i szkoły.

W okręgu lubelskim ZIW RP obecnie znajduje się 13 oddziałów: w Bełżycach, Biłgoraju, Bychawie, Chełmie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lublinie, Puławach, Rykach, Świdniku, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu (we wrześniu 2021 roku dołączyli do niego członkowie likwidowanego oddziału w Hrubieszowie, a na początku lipca tego roku z oddziału w Krasnymstawie) oraz zespół przy Zarządzie Okręgowym.

Obecnie związek liczy ponad 650 osób.

Siedziba Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP mieści się Lublinie przy ul. 3-go Maja 16  (tel. 81 532 55 49).

 

Z historii

Początki Związku na Lubelszczyźnie sięgają 1915 roku, gdy w Lublinie powstał Obywatelski Komitet Pomocy Inwalidom Wojennym, który razem z Czerwonym Krzyżem przystąpił do organizowania przytułków dla rannych i kontuzjowanych żołnierzy. Podobne organizacji zrzeszające inwalidów powstawały na czterech obszarach Polski: lubelsko-kieleckim, krakowskim, warszawsko-łódzkim i poznańsko-gnieźnieńskim.

Od połowy 1917 r. na terenie Lubelszczyzny zaczęły się zawiązywać w gminach i małych miasteczkach grupy inwalidów wojennych. Doprowadziło to we wrześniu 1918 r. do posiedzenia grupy założycielskiej i wyłonienia Tymczasowej Komisji Organizacyjnej Inwalidów Wojennych.

W 1919 roku (od 12 do 17 kwietnia) w Warszawie odbył się I Ogólnokrajowy Zjazd Inwalidów Polskich podczas którego oficjalnie powołano wspólny Związek Inwalidów Wojennych RP.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium