Zachwyciła Wojciecha Modesta Amaro. Teraz Sylwia Biały chce zachwycić uczestników Festiwalu Kaszy Gryczaki, który w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 14 startuje w Parku Misztalec w Janowie Lubelskim
Sylwia Biały ma 28 lat. O sobie mówi, że jest kurą domową. W „Hell‘s Kitchen“ zaskoczyła samego Wojciecha Modesta Amaro. Jedno z jej dań tak mu posmakowało, że znalazło się w menu „Piekielnej Kuchni“.
- Na festiwalu pokazywaliśmy już największe kulinarne gwiazdy z Polski. Teraz zaprosiliśmy Sylwię, którą zobaczycie na scenie w niedzielę, 9 sierpnia o godzinie 16 - mówi Łukasz Drewniak, pomysłodawca Festiwalu Kaszy Gryczaki w Janowie Lubelskim, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury. Sylwia Biały ma przygotować danie smaczne, szybkie i ładne. Co ważne, dla 500 osób. Na głównym koncercie festiwalu wystąpią Brathanki. Na scenę wyjdą w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 21.30.
Gryczaki w głównej roli
Gryczak to popularna nazwa piroga gryczanego. Placka z kaszy, sera i ziemniaków, który występuje w wersji słodkiej i na ostro.
- Ponieważ z roku na rok dostajemy pytania czym różni się gryczak janowski od innych gryczaków, w sobotę 8 sierpnia o 14 zapraszamy na pokazy przyrządzania gryczaka po janowsku, kocudzku i godziszewsku - mówi Łukasz Drewniak.
Trzy wersje piroga różnią się proporcjami ziemniaków, kaszy i sera oraz dodatkami. W wersji na ostro mogą wystąpić skwarki, cebula, boczek. W wersji na słodko, na bazie kaszy jaglanej: nawet bakalie.
- Sam gryczak to jedno, sposoby jego podania, to drugie. Może być na zimno lub na gorąco, z sosem lub bez. Może być odgrzewany, opiekany, rumiany lub nie - wylicza Drewniak, który przed laty zakochał się w gryczanym placku. I został w Janowie Lubelskim na stałe.
Co na to Makłowicz?
W gryczaku z naszego regionu zakochani są Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Ten pierwszy podpisywał się pod swymi felietonami Bikont Gryczany. Ten drugi przyrządził lubelski gryczak z sosem kurkowym, czyniąc go bohaterem jednego z odcinków swych Podróży Kulinarnych.
Jak zrobić taki gryczak?
Farsz: ziemniaki ugotować, odlać wodę, zostawiając trochę na dnie. Utłuc, wsypać kaszę gryczaną, dodać smalec, pozostawić na małym ogniu, pod przykryciem, aż kasza napęcznieje i zmięknie. Dodać pokruszony ser, przyprawić solą i pieprzem ziołowym, wymieszać. Dodać śmietanę i jajka, wymieszać.
Ciasto: drożdże rozkruszyć w miseczce, dodać proszek do pieczenia, szczyptę soli, odrobinę cukru, śmietanę, dokładnie wymieszać. Mąkę wysypać na stolnicę, dodać masło, przesiekać je z mąką, dodać śmietanę z drożdżami. Wyrobić gładkie ciasto. Podzielić je na pół, jedną częścią wyłożyć dno i boki wysmarowanej masłem formy. Wyłożyć nadzienie na ciasto, przykryć drugim płatem ciasta, posmarować jajkiem i wstawić do pieca na 1 godzinę i 40 minut.
Sos kurkowy: cebulę posiekać, zrumienić na maśle, wrzucić posiekane kurki. Dodać łyżeczkę mąki, wlać trochę bulionu, dodać 30% śmietankę, chwilę pogotować, aby śmietanka zagęściła się, po czym wlać nieco białego wytrawnego wina. Doprawić solą i pieprzem. Upieczony piróg podawać z sosem z kurek, lub z gęstą kwaśną śmietaną.
Kiełbaski z kaszy i co jeszcze?
Po raz kolejny na festiwalu odbędzie się konkurs na najciekawsze potrawy regionalne, do których przygotowania użyto kaszy i na najlepszą nalewkę.
A kreatywność autorów potraw jest imponująca. Do dziś nie mogę zapomnieć smaku kiełbasek z kaszy gryczanej; prosto z wędzarki. Miały genialny smak i godne były najlepszej, warszawskiej restauracji.
Czym w tym roku zaskoczą nas uczestnicy obu konkursów? Ogłoszenie wyników w niedzielę, 9 sierpnia, o 18.30.
Janowskie kiełbaski z kaszy gryczanej
Składniki: 4 szklanki kaszy gryczanej, 6 szklanek wody, 3 wędzone skórki z boczku, 15 dag słoniny, 2 cebule, 2 łyżeczki z masła, 15 dag boczku pieczonego, sól, naturalne osłonki na kiełbasy.
Wykonanie: kaszę podsmażyć na maśle. Do wrzącej wody dodać sól i wędzone skórki z boczku. Wsypać kaszę i gotować do zagęszczenia. Następnie wsypać kaszę do prodiża i uprażyć.
Doprawić kaszę cebulą przesmażoną na słoninie i boczku, dodać zmielone skórki wędzone. Doprawić do smaku, ewentualnie dodać pieprz. Napełnić osłonki, wędzić godzinę w olszynowym dymie. Do podstawowego farszu można dodawać składniki według uznania. Na przykład sarninę.
Smak tradycji
Dyrektor Łukasz Drewniak nie ukrywa, że jego oczkiem w głowie są Zagrody Smaku. - Zacienione uliczki parku Misztalec kryją prawdziwe skarby tradycyjnej kuchni. W Polsce jest bardzo dużo festiwali kulinarnych. Często rdzenna kuchnia schodzi na drugi plan. Dla mnie bardzo ważne są zagrody, w których mieszkańcy prezentują potrawy przygotowywane kiedyś przez ich rodziców czy dziadków. Najpierw odkrywają zapomniane przepisy, potem je odtwarzają w kuchni. W ten sposób tamte przepisy wracają do młodych - tłumaczy Drewniak.
Kasza z warzywami
Składniki: 30 dag kaszy gryczanej, 20 dag suszonych grzybów, 1 czerwona papryka, 2 cebule, bulion warzywny, oliwa, sól, pieprz, natka pietruszki.
Wykonanie: grzyby namoczyć na 2 godziny, ugotować i posiekać. Kaszę ugotować w bulionie. Na oliwie podsmażyć posiekaną cebulę, paprykę i czosnek, dodać grzyby, poddusić i wymieszać z kaszą.
Do suszonych grzybów, które nadają kaszy gryczanej fantastyczny smak – warto dodać kilka pieczarek lub boczniaków. Do kaszy gryczanej bardzo pasują panierowane kapelusze pieczarek. Lub boczniaki usmażone jak schabowe.