Turystyczna oferta powiatu łęczyńskiego wzbogaciła się w tym sezonie o nowe atrakcje. - Dużym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe po Wieprzu, ale od maja piękne krajobrazy Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego można oglądać nie tylko z perspektywy kajaka, ale również roweru - mówi Małgorzata Kolary-Woźniak, naczelnik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Rozwoju Powiatu Łęczyńskiego.
W Jaszczowie, na terenie Ośrodka Rekreacyjnego przy szkole podstawowej, oprócz przystani kajakowej na Wieprzu obecnie znajduje się również wypożyczalnia rowerów. Z Jaszczowa rowerem można pojechać do Ciechanek Łańcuchowskich, gdzie na terenie „Zajazdu w Lesie” został otwarty park linowy.
Pojawiły się też nowe atrakcje kulinarne. W kwietniu ruszył sezon w restauracji „Eskapada” w Rogóźnie, która w menu posiada ryby z poleskich jezior. Nowością jest również weekendowa oferta restauracji w Dworku nad Wieprzem w Kijanach. W każdą sobotę i niedzielę można tu zjeść obiad i wypocząć w pięknym otoczeniu położonego nad Wieprzem obiektu.
Rodzinne Ośrodki Wypoczynkowe Zagłębocze i Łukcze zmieniły się nie do poznania. Nowe, dobrze wyposażone domki zachęcają do wypoczynku w ciszy, tuż nad brzegiem urokliwych jezior.
Położony bezpośrednio nad brzegiem jeziora kompleks domków ośrodka Zagłębocze, kusi plażą i bezpiecznym kąpieliskiem.
- Niespokojnym duchom polecamy sporty i wycieczki po pięknej okolicy, a wieczorami zapraszamy do tańca. Nasz ośrodek to miejsce z długoletnią tradycją, ale w zupełnie nowej odsłonie. W Zagłęboczu mamy nowe, 4-osobowe, domki murowane z aneksem kuchennym i łazienką - mówi Paweł Bator, właściciel obu ośrodków.
Na gości czekają także nowe, drewniane, luksusowe domki 6-sobowe (takie są również w ośrodku Łukcze). Na miejscu działa pole namiotowe, klubokawiarnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rowerów górskich, plac zabaw dla najmłodszych.
Jezioro Firlej to znane i lubiane miejsce wypoczynku. Od roku turyści cieszą się nowymi pomostami: w ramach unijnego projektu na Firleju stoją dwa pomosty rekreacyjne o długości 108 i 103m. To chyba najdłuższe tego rodzaju budowle w regionie. Jezioro można także obejść spacerkiem lub objechać rowerem nową ścieżką. Nawet nocą, bo całość jest oświetlona nowymi lampami LED. Dokupiono także rowery wodne i kajaki.
Nad popularnym jeziorem Piaseczno nie powstała w tym roku nowa infrastruktura. - Plaże już są wykoszone i przygotowane na przyjęcie gości. Własnym sumptem wykonaliśmy także ławeczki, które już stoją nad jeziorem - zapewnia Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin.
Turyści mają tu do dyspozycji ośrodek wypoczynkowy, plażę, molo, wypożyczalnię sprzętu wodnego, bazy nurkowe, a także bazę żeglarską z domkami campingowymi. W okolicy jeziora można zagrać w paintball, polatać na paralotni, pojeździć rowerem po ścieżce rowerowej.
Jezioro Krasne kusi ciszą. Doskonałe zarówno do kąpieli, jak i do wędkowania. Nad jeziorem zlokalizowane są dwa ośrodki wypoczynkowe. Oba posiadają boiska i wypożyczalnie sprzętu rekreacyjno-sportowego. Do dyspozycji letników jest także przystań oraz punkty gastronomiczne.
Zagłębocze znajduje się w otulinie Poleskiego Parku Narodowego. Przy jeziorze zlokalizowany ośrodek wypoczynkowy, plaża, molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nad jeziorem znajdują się liczne punkty gastronomiczne. W tym roku nie przybyło nowych atrakcji.
Zalew w Janowie Lubelskim
Na tych, którzy będą chcieli w tym roku odpocząć nad zalewem w Janowie Lubelskim, czekają nowe atrakcje. Od 12 czerwca można już zwiedzać laboratoria edukacyjne funkcjonujące w ramach Parku Rekreacji Zoom Natury. W pawilonach znajdą się m.in. multimedialne ekspozycje przyrodnicze dotyczące historii ziemi czy rzadkich gatunków zwierząt. Poza tym na terenie liczącym ponad 10 hektarów funkcjonuje też park linowy i park wodny.
Są pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne i bulodrom. Działają cztery punkty gastronomiczne. Jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego. Na wyspie zalewu janowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie parku Zoom Natury, działa ośrodek wypoczynkowy (100 miejsc noclegowych).
Wólka Profecka
Ośrodek Wypoczynkowy ZA: w tym sezonie do dyspozycji odwiedzających będą już wyremontowane brodziki dla dzieci wraz ze zjeżdżalnią dla najmłodszych. W ramach zakończonych prac wymieniono także system filtrujący wodę, założone nowe natryski, a w otoczeniu kompleksu basenów pojawiły się nowe rośliny.
Stężyca
Wyspa Wisła: tym sezonie turyści odwiedzający Wyspę Wisła będą mogli skorzystać z nowej, 4,5 kilometrowej ścieżki za mostem, tak zwanej Trasy Zdrowia, przy której zamontowano urządzenia do ćwiczeń. Trasa ma służyć do biegania (z kijkami i bez) oraz jazdy rowerem. Kolejną nowością jest Zielona Ścieżka zakończona urządzeniami do crossfitu.
Zalew Janowice
Są już nowe drewniane i stalowe pomosty dla wędkarzy i turystów. Kończy się również budowa ścieżek spacerowych wokół akwenu oraz budynku gospodarczego. Od strony lasu utworzono piaszczystą plażę. Woda w zalewie nie została jeszcze przebadana. Władze gminy otwarcie obiektu planują w tym sezonie.
Zalew w Kraśniku
Urzędnicy zapowiadają, że od początku lipca zacznie działać druga wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jedna, w której można wypożyczyć kajaki i rowery wodne już działa. Wypoczywający nad zalewem mają do dyspozycji pięć domków kempingowych; w sumie 20 miejsc noclegowych.
Jest też pole namiotowe na 100 miejsc. Na terenie ogrodzonym znajduje się plac zabaw dla dzieci, palenisko na grilla i wiata.
Nad zalewem działają dwa punkty gastronomiczne. Wypoczywający nad wodą mogą korzystać też z urządzeń siłowni zewnętrznej. Wokół zalewu jest ścieżka rowerowa i chodnik.
Międzyrzeckie Jeziorka
W Międzyrzecu Podlaskim miejskie kąpielisko znajdziemy przy kompleksie rekreacyjno-turystycznym Międzyrzeckie Jeziorka. Główną atrakcją jest tu całoroczny igielitowy stok dla narciarzy. Ale latem, obok stoku można korzystać z kąpieliska. - Działa od 20 czerwca. Na miejscu jest ratownik - zapewnia Arkadiusz Myszka, dyrektor międzyrzeckiego MOSiR.
Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, m.in. kajaki i rowerowy wodne. Do dyspozycji turystów są też pola biwakowe z pełną infrastrukturą. Dla dzieci plac zabaw. A dla miłośników żeglarstwa stanica żeglarska, która oferuje m.in. weekendowe kursy motorowodne. Akwen Międzyrzeckie Jeziorka rozciąga się na 43 hektarach.
Kubiki
Kąpielisko w Chotyłowie (gm. Piszczac) znane jest mieszkańcom regionu pod nazwą Kubiki. Powstało nad rzeką Lutnią, poprzez zalanie dawnych cegielni. W tym roku gmina przejęła część kąpieliska w dzierżawę. - 5 lipca planujemy oficjalne otwarcie. Na miejscu będzie zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami. Organizujemy tam projekcje kina letniego. Planujemy również kursy sportów motorowodnych - zapowiada wójt gminy Piszczac, Kamil Kożuchowski. Poza tym jest tu plaża, 2 mola, boiska do siatkówki i koszykówki. Oprócz tego na miejscu będzie można wypożyczyć kajaki wodne.
Kobylany
Swoje kąpielisko ma też gmina Terespol. W Kobylanach oprócz miejsca do kąpieli, jest piaszczysta plaża. W pobliżu znajdują się stawy z możliwością wędkowania. - Kąpielisko otwieramy 1 lipca. Na miejscu będzie ratownik - mówi Henryk Kamiński, kierownik referatu gospodarki komunalnej urzędu gminy Terespol.
Prom w Gnojnie
W Gnojnie (gm. Konstantynów) można przeprawić się do leżącego na drugim brzegu Bugu Niemirowa w gm. Mielnik. Prom jest bezpłatny. Władze gminy Konstantynów przyznają, że największym zainteresowaniem przeprawa cieszy się podczas weekendów. Miejsca na promie nie trzeba wcześniej rezerwować. Sezon trwa do listopada. Prom może przewozić ludzi i samochody. Jest ekologiczny, bo napędza go nurt wody. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale również wygodny środek transportu.
Pozwala skrócić drogę nawet o 65 kilometrów, bo taki dystans dzieli Gnojno i Niemirów, gdy trasę pokonuje się okrężną drogą. Przeprawy promowe uruchomiono w 2012 roku w ramach projektu „Bug - rajem dla turysty”.