W jaki sposób rzetelnie informować mieszkańców o łupkach, zadbać o środowisko naturalne i jak skorzystać na wydobyciu? To tylko niektóre z pytań, na jakie mają odpowiedzieć członkowie Rady Regionalnej do spraw gazu łupkowego. Wczoraj oficjalnie zainaugurowali działalność.
– Do tej pory nie wszyscy mieszkańcy mogli liczyć na pełną i rzetelną informację – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa. – Skutki można obserwować w gminie Grabowiec, gdzie doszło do protestów. Ja się tym ludziom nie dziwię. Mają obawy, bo nikt im wcześniej wszystkiego nie wytłumaczył.
W przyszłości ma być inaczej. Dlatego rada chce zapraszać do dyskusji przedstawicieli lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. W planie jest również powołanie stowarzyszenia gmin, gdzie są prowadzone poszukiwania gazu łupkowego. Dzięki temu do wszystkich mieszkańców mają docierać rzetelne informacje.
Do tej pory wydano 27 koncesji na szukanie łupków w naszym regionie. Otrzymało je 9 firm, które wykonały tyle samo odwiertów. Nie wiadomo jednak, jakie są wyniki tych badań. W tej chwili powstają dwa kolejne odwierty.