Powiat janowski
Do tej pory rocznie w Janowie wydawano na inwestycje tylko 14 mln. – W tym roku mamy ogromny wzrost wydatków. A co najważniejsze, są to już pewne inwestycje, na które dostajemy ponad 30 mln dotacji zewnętrznych – podkreśla Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
Miasto od kilku lat przoduje w pozyskiwaniu europejskich funduszy. Jedną ze sztandarowych inwestycji obecnej kadencji było oddanie do użytku nowoczesnego obiektu krytej pływalni "Otylia”. Na jej otwarciu gościła sama olimpijka Otylia Jędrzejczak.
W tym roku Janów także będzie ogromnym placem budowy. – Tegoroczny budż¬et jest bardzo ambitny, napięty i bardzo trudny do realizacji – podkreśla z zadowoleniem Krzysztof Kołtyś. – Równocześnie zapewnia stabilne funkcjonowanie wszystkich jednostek gminy, przedszkoli, szkół, podstawowych i gimnazjalnych.
Plan wydatków przewiduje zmodernizowanie aż 16 ulic o łącznej długości 7 kilometrów. Zostanie położona kanalizacja i wodociągi o łącznej długości ponad 22 kilometrów. Gruntownie zostanie zmodernizowane oczyszczalnia ścieków, ujecie wody i budynek Janowskiego Ośrodka Kultury. Powstaną Wiejskie Centra Kultury w Białej i Zofiance. Wybudowane zostaną także chodniki w Białej i Momotach Górnych.
Samorząd planuje również pełne uzbrojenie 52 ha terenów inwestycyjnych w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej Borownica. – Liczymy, że dzięki temu poprawią się warunki dla działających tam firm, co skutecznie zachęci do inwestowania kolejnych przedsiębiorców – dodaje Kołtyś.
Od kilku lat poprawiają się warunki życia w mieście. – Cieszę się, że w mojej miejscowości zaplanowana jest budowa Wiejskiego Centrum Kultury. Ludzie na wsi też muszą mieć miejsce do zabawy – mówi pani Janina z Białej.
A to jeszcze nie wszystkie możliwe do realizacji inwestycje. Władze Janowa czekają na rozstrzygnięcie konkursu na przydział kilkunastu milionów złotych dotacji na budowę parku rekreacji Zoom Natury.
Hit i kit
HIT: Janów jest w czołówce polskich samorządów pod względem pozyskiwania dotacji
KIT: Kobiety piorą w rzecze blisko centrum miasta
Kryteria ekonomiczne
Inwestycje w roku 2009 – 41 mln zł
Dofinansowanie zewnętrzne – 58 mln zł
Liczba firm – 160
Liczba bezrobotnych – 1469
Zadłużenie gminy – 6 mln zł
Kryteria społeczne
Finansowania kultury, rekreacji i sportu – 5 proc. budżetu
Żłobki – brak
Przedszkola – 3
Szkoły podstawowe – 4
Gimnazja – 1
Szkoły średnie – 3
Wodociągi – 100 proc.
Kanalizacja – 35 proc.
Gaz – 90 proc.