W Opolu Lubelskim ruszył montaż instalacji solarnych. Charakterystyczne urządzenia będą podgrzewać wodę w 507 posesjach. Instalacje są dotowane aż w 85 proc.
Lech Marcinkowski z Wandalina już wypatruje ekipy monterów. – Kolektory słoneczne po prostu ułatwią mi życie. Dzisiaj palę w piecu, żeby ogrzać wodę. A tak od kwietnia do października będę mieć tzw. święty spokój, bo słońce podgrzeje wodę za darmo – mówi Marcinkowski.
Program montażu instalacji solarnych nosi nazwę „Słoneczny dom w Gminie Opole Lubelskie – montaż kolektorów słonecznych”. – Wartość tego zadania to ponad 6 milionów złotych. Każda instalacja jest dofinansowana w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013 – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
W ramach programu charakterystyczne panele pojawią się w 507 posesjach, w tym na jednym budynku użyteczności publicznej: Żłobku i Przedszkolu Miejskim w Opolu Lubelskim. Wkład właścicieli posesji jest zależny od liczby osób użytkujących ciepłą wodę.
Wokół instalacji solarnych narosło sporo nieporozumień: że pobierają dużo prądu, że trzeba często je serwisować, co sporo kosztuje. – Wszystko to mity. Zanim podjąłem decyzję o wzięciu udziału w programie, wiele godzin przegadałem z sąsiadem, który jako pierwszy w Wandalinie założył taką instalację. Już 8 lat ją użytkuje i jest bardzo zadowolony. Pobór prądu jest minimalny, koszt serwisu niezbyt drogi – dodaje Lech Marcinkowski.
11 i 12 sierpnia właściciele posesji uczestniczyli w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym z zakresu obsługi powierzonych urządzeń. – Szkolenia prowadzili fachowcy z firmy ECO-TEAM z Częstochowy, wykonawcy instalacji, przy współudziale inspektora nadzoru oraz władz miasta – dodaje burmistrz Dariusz Wróbel. – Projekt ten wpisuje się w szeroko rozumianą politykę naszej gminy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Cieszy fakt, że skutecznie sięgamy po zewnętrze źródła finansowania takich przedsięwzięć, w tym z Unii Europejskiej – dodaje burmistrz.
Właściciele posesji muszą być przygotowani na przyjęcie instalacji solarnej. Monterzy muszą mieć dostęp do pomieszczeń, gdzie będą ustawiane elementy systemu. Właściciel na swój koszt musi doprowadzić rurki z zimną i ciepłą wodą użytkową do miejsca, gdzie będzie ustawiony zasobnik solarny. Potrzebne jest także zasilanie, czyli gniazdo z uziemieniem. Konieczny jest również montaż reduktora ciśnienia zimnej wody.
W mieście i gminie Opole Lubelskie od 18 sierpnia działa 8 ekip montażowych. Jedna ekipa w ciągu dnia może zamontować do 2 instalacji. Po zakończeniu montażu fachowcy przeprowadzają rozruch technologiczny. Dwa dni później w obecności kierownika robót, inspektora nadzoru oraz przedstawiciela gminy Opole Lubelskie, następuje odbiór techniczny instalacji.