Mieszkańcy gminy i miasta mogą już wypełniać ankiety dotyczące montażu instalacji kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Zgłoszenia będą przyjmowane tylko dwa dni – 1 i 8 lutego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ankiety są w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej urzędu.
– Chętni do udziału w projekcie muszą wybrać czy chcą instalować panele czy kolektory, ponieważ jedna rodzina może przystąpić do projektu wybierając tylko jedną opcję – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy opolskiego urzędu.
Złożenie wypełnionej ankiety jest warunkiem zapisania się na listę chętnych do udziału w tym projekcie.
– Nie możemy jeszcze podać ile konkretnie paneli a ile kolektorów obejmuje tegoroczny projekt. Chcemy jednak, by zestawów paneli fotowoltaicznych była zdecydowanie więcej niż kolektorów słonecznych – mówi Gabriela Teresińska-Pruchniak, zastępca burmistrza Opola Lubelskiego.
Według regulaminu tegorocznego projektu, dofinansowanie może wynieść do 65 do 85 proc. kosztów netto.
Warto też dodać, że w regulaminie zapisano pewne warunki brzegowe dotyczące instalacji fotowoltaicznych.
* Takie urządzenia będą montowane na budynkach mieszkalnych, w których roczne zużycie energii elektrycznej wynosi przynajmniej 2 kWh, a moc instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej wynikającej z umowy na dostawę energii elektrycznej oraz wartości 5 kW, czyli zasilania dla domku jednorodzinnego.
* W przypadku kolektorów słonecznych ich liczba oraz pojemność zbiornika na ciepłą wodę powinna zapewniać przynajmniej 50 l ciepłej wody na osobę w ciągu doby. Temperaturę wody określono na minimum 50 stopni C.
– Liczba mieszkających osób będzie weryfikowana na podstawie deklaracji o wysokości opłaty za zagospodarowania odpadów komunalnych – dodaje Krzysztof Ryczek.
* Grzałka do podgrzewania wody w zasobniku czy montaż brakujących elementów instalacji do ciepłej wody, stanowi koszt osoby aplikującej i nie wchodzi w skład zestawu kolektorów słonecznych.
- Zainteresowanie jest ogromne, ale mam nadzieję, że wszyscy chętni zostaną zakwalifikowani do projektu. Na popularność tej inwestycji z pewnością wpływa projekt, który zrealizowaliśmy w ubiegłym roku – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Ankieta i co dalej
Nabór chętnych przeprowadzony będzie w ciągu dwóch poniedziałków: 1 lutego i 8 lutego, w godzinach od 11 do 17, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń.