Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 sierpnia 2023 r.
16:33

Podglądnie czapli białej z szybem w tle

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
(fot. Piotr Michalski)

Wystarczy wziąć dobre buty, lornetkę lub lunetę i coś do robienia zdjęć, aby przez dwie godziny poczuć się jak bohater filmu „Wielki rok”. Dzikość natury jest o przysłowiowy rzut beretem, i to na terenie zmienionym w wyniku działalności kopalni Bogdanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początek słowo wyjaśnienia. W środowisku ornitologów_amatorów „wielki rok” to rywalizacja o dostrzeżenie lub usłyszenie jak największej liczby gatunków ptaków w ciągu w roku kalendarzowego. O pogoni po całym świecie za skrzydlatymi traktuje film pod tym samym tytułem w gwiazdorskiej obsadzie. Nie trzeba lecieć daleko. W naszym przypadku nie trzeba lecieć na Nową Kaledonię, aby przeżyć emocje związane z podglądaniem natury i ptaków. Wystarczy wskoczyć w auto i pojechać do Nadrybia, obok kopalni w Bogdance. To tylko 40 minut jazdy z Lublina. Kierujemy się na Łęczną, a potem w kierunku Puchaczowa.

Dalej jedziemy w kierunku kopalni i Nadrybia. Samochód można zaparkować w zatoczce lub na parkingu miejscowej szkoły. W tej placówce, o ile jest czynna, można również skorzystać z toalety.

(fot. Piotr Michalski)

 

Zalew powstał po szkodzie

Pola wydobywcze kopalni Bogdanka działają w niezwykle cennym przyrodniczo regionie, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, na granicy Poleskiego Parku Narodowego. W wyniku melioracji i budowy kanału Wieprz-Krzna w połowie minionego wieku znacznej degradacji uległy olbrzymie połacie miejscowych, endemicznych torfowisk, turzycowisk i podmokłych łąk. Kopalnia również oddziałuje na środowisko.

Jedną z form tego oddziaływania są zapadliska. Właśnie w takim wgłębieniu w terenie powstał Zalew Nadrybski. Dziś jest ostoja rzadkiej fauny i unikalnej flory, raj dla wędkarzy oraz miejsce chronione w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Paradoks, ale niezwykle cenny.

 

(fot. Piotr Michalski)

 

Nie czekaj, tylko jedź

– To miejsce kipi życiem. Akwen zasiedlają ryby, ptaki, zadomowiły się płazy i gady. Swoje żeremia zbudowały bobry, w ostępy leśne zapuszczają się sarny. Na ścieżkach królują żaby. Szczęśliwcy natkną się na zaskrońca czy eskulapa – opowiada nam Jan Matysik, rzecznik prasowy Bogdanki.

Kopalniane szkody wrosły się w dziki krajobraz. Niemal po sąsiedzku z kopalnią bytują tak rzadkie gatunki ptaków jak łyski, gęsi gęgawy, czaple białe, szczudlaki.

– Jest to także raj dla wędkarzy, którzy moczą kije w towarzystwie niemal oswojonych gęsi krzyżówek czy głowienek. Ptaki przechadzają się po grobli dzielącej nadrybski akwen, nie bacząc na bliskość ludzi – dodają pracownicy Działu ESG, którzy odpowiadają m.in. za działania prośrodowiskowe  w Bogdance.

Niczym szczególnym, nie będzie spotkanie z sarną czy łabędziem holującym stadko młodych. Można też zajrzeć do bobrzego żeremia. Być może uda się zobaczyć tego mistrza wodnej inżynierii.

Kilka lat temu, w 2015 roku, tym miejscem zaopiekowała się LW Bogdanka. Kopalnia wyłożyła środki i przy współpracy z ornitologami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków stworzono ścieżkę przyrodniczą „Nadrybie”. Jej przejście zajmuje do dwóch godzin i nie wymaga kondycji wędrowca górskiego.

Ścieżkę długości około 2 km poprowadzono szlakiem po dziewięciu tematycznych przystankach. Jest zatem stanowisko traktujące o ptakach, gadach płazach, motylach, roślinach, ssakach, ważkach i rybach. A skoro jesteśmy przy tych ostatnich, to warto porozmawiać z licznie zasiadającymi na brzegach zalewu wędkarzami. Panowie, przeważnie górnicy, chętnie pokażą złowione ryby, a i opowiedzą o swoich przygodach.

Przy każdym z dziewięciu stanowisk umieszczono tablicę informacyjną z podstawową wiedzą o faunie i florze dominującej w tym miejscu. Na każdym ze stanowisk jest ławeczka i stół, gdzie można odpocząć i coś przekąsić. Służby kopalniane co roku dbają o ścieżki. Jeszcze jedna ważna informacja. Zorganizowane grupy np. wycieczki szkolne, po zgłoszeniu wizyty na ścieżce w kopalni mogą liczyć na bezpłatnego przewodnika, który w barwny sposób opowie o „towarzystwie” żyjącym w Zalewie Nadrybskim.

 

(fot. Piotr Michalski)

 

Weź lornetę i aparat

Do wyprawy trzeba się przygotować. Krok pierwszy to wizyta na stronie www.lw.com.pl, gdzie w zakładce „realizowane projekty” znajdziemy elektroniczne wydanie wydawnictwa „Ścieżka  przyrodnicza Nadrybie”.W tej pozycji umieszczono dokładny opis unikalnych gatunków fauny i flory, które bytują w zalewie i okolicach.Jest mapka z 9 stanowiskami do odwiedzenia oraz ich dokładnym opisem.

Krok drugi, zabierzmy aparat fotograficzny, komórkę i lornetkę lub lunetę, aby podglądać i uwieczniać ptaki. Daje to sporo frajdy, bo można nie tylko patrzeć na skrzydlatych braci, ale także słuchać ich treli. Zalew po prostu tętni życiem we wszystkich wymiarach.

Krok trzeci, przygotujmy dobre buty, środek przeciwko komarom i kleszczom i ruszajmy w drogę, bo ścieżka w Nadrybiu czeka.

Wstęp na ścieżkę jest bezpłatny, ale trzeba przestrzegać regulaminu, który wywieszono na tablicy przy wejściu. Podstawowym warunkiem jest zakaz płoszenia zwierząt.

 

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium