Nawet 30 tys. przedsiębiorców z województwa lubelskiego od 1 stycznia 2020 r. będzie musiało posiadać wpis do elektronicznej ewidencji odpadów. Z danych Urzędu Marszałkowskiego wynika, że do tej pory formalności dopełniło zaledwie 20 proc. z nich.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to system uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska. Jego częścią jest prowadzona przez marszałków województw ewidencja odpadów, która od nowego roku będzie prowadzona tylko elektronicznie.
– Chodzi o to, żeby każdy odpad wprowadzony do obrotu był śledzony. Dzięki temu będzie wiadomo, co się z nim dzieje, a to pozwoli unikać tworzenia się dzikich wysypisk, z czym obecnie mamy do czynienia – przekonuje Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.
Do tej pory wpisu do ewidencji dokonał zaledwie co piąty podmiot z naszego regionu, na którym spoczywa taki obowiązek.
– Podejrzewamy, że wielu przedsiębiorców jeszcze nie ma tej świadomości. A brak wpisu może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet do 1 mln zł – zaznacza Radosław Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim. – Zachęcamy wszystkich, aby nie czekali do 1 stycznia i składali wnioski już teraz. Jest to załatwiane praktycznie od ręki, a w późniejszych terminach obawiamy się natłoku wniosków.
5 i 6 listopada w Lublinie odbędą się szkolenia dotyczące prawidłowego prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów w systemie BDO. W razie dużego zainteresowania w grę wchodzi wyznaczenie dodatkowych terminów. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony bdo.mos.gov.pl.
Kto musi się wpisać?
Zgodnie z ustawą taki obowiązek spoczywa na przedsiębiorcach wytwarzających i transportujących odpady oraz prowadzących ich ewidencję, a także wprowadzających na terytorium Polski produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory czy sprzęt elektryczny i elektroniczny. W tym gronie są także m.in. właścicielach firm prowadzących handel hurtowy i detaliczny, którzy oferują torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Wpis muszą też posiadać rolnicy, którzy gospodarują na powierzchni powyżej 75 ha.