(fot. DW)
Pierwsi podatnicy już rozliczyli się z fiskusem. O godz. 0,01, w czwartek, już logowali się w systemie, by złożyć PIT za rok 2023. Każdy chce jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. W ubiegłym roku rekordowa kwota zadeklarowana w woj. lubelskim, z tytułu działalności gospodarczej, wyniosła 145 milionów 673 złote.
Podatnicy muszą rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia, za dochody uzyskane w 2023 roku. Za rok 2022 podatnicy z naszego regionu złożyli kilka rekordowych deklaracji. Z tytułu PIT36L rekordowa zadeklarowana kwota do rozliczenia wyniosła 145 milionów 673 złote, natomiast z PIT38 (dochody kapitałowe) – 37 milionów 345 złotych i PIT37 (dochody z tytułu zatrudnienia) – 8 milionów 354 zł.
Fiskus zachęca do korzystania e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną.– W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji w skali kraju, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20 proc. deklaracji podatnicy złożyli papierowo” – podkreśla Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Wsparcie podatnikom zapewni Krajowa Informacja Skarbowa. Będzie też można skorzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wsparciem będą też służyć wszystkie urzędy skarbowe.
Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w tym roku e-Urząd Skarbowy będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. Już teraz jest to możliwe w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok jest planowane stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi.
We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. „etatowców” oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1.5 proc. podatku.
– Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku – dodaje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.
Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc.. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r.