W Lublinie powstanie nowy urząd skarbowy zajmujący się firmami, które swoje przychody wysyłają za granicę. Na razie nie wiadomo ilu pracowników zostanie oddelegowanych i ile podmiotów z Polski będzie obsługiwanych w Lublinie. Jedno jest tylko pewne – ma zacząć działać 1 stycznia.
– Lubelski Urząd Skarbowy (LUS) już od 1 stycznia 2021 przejmie odpowiedzialność w skali kraju za podatek u źródła - WHT. Będzie obsługiwać wszystkich podatników i płatników w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych pobieranego przez płatników od nierezydentów – tłumaczy Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
LUS jest jednym z trzech urzędów w kraju (obok dwóch mazowieckich), który po części przyjmie formę urzędu centralnego. Kogo będzie obsługiwać?
– Podatek u źródła to specyficzna forma podatku CIT, którym można opodatkować wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne –tłumaczy Deloitte, międzynarodowa firma doradcza. – Znowelizowane przepisy o podatku u źródła mają na celu bardziej rygorystyczne opodatkowanie transferów środków wypływających ze spółek za granicę w ramach grupy kapitałowej.
W ten sposób skarbówka obejmie bardziej rygorystyczną kontrolą wypływ pieniędzy z Polski, w ramach transferów wykonywanych przez firmy zagraniczne działających na terenie naszego kraju.
– W obecnej chwili nie posiadam informacji ile podmiotów będzie obsługiwał LUS w Lublinie oraz ilu pracowników zostanie „oddelegowanych” do wykonywania nowych zadań – odpowiada na nasze pytania Michał Deruś. I zapewnia: – Nowe zdania LUS nie wpłyną na obsługę firm i mieszkańców naszego regionu.