Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

22 grudnia 2020 r.
7:54

Drony i zielona energia. Bogdanka ucieka przed końcem ery węgla

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
2 A A
Bogdanka
Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Bogdanka przestanie produkować węgiel dla elektrowni jako ostatnia kopalnia w kraju. Zamierza także zarabiać na wodzie, słońcu i recyklingu śmieci. I fedrować tak długo, jak pozwoli jej na to Unia Europejska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej szefowie rządów krajów UE zatwierdzili plan redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że dla Polski oznacza to przyśpieszenie procesu zamykania kopalń. Na wczorajszej konferencji prasowej LW Bogdanka mowy o tym jednak nie było.

Bogdanka będzie ostatnia

– Głównym elementem naszej strategii na lata 2020-2040 jest przejście na dwuproduktowość, czyli równoległe wydobywanie węgla dla energetyki zawodowej i pozyskiwanie węgla koksującego dla przemysłu – mówi Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka.

– Jesteśmy przygotowani, aby węgiel dla energetyki wydobywać do 2049 roku lub nawet dłużej, jeśli będą takie możliwości – dodaje Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. rozwoju LW Bogdanka.

– Mogę zapewnić, że Bogdanka jako ostatnia kopalnia w kraju przestanie wydobywać węgiel dla energetyki. Całkowite odejście od tego paliwa nastąpi w 2049 roku – deklaruje Artur Soboń, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

(fot. LW Bogdanka)

Będą nowe odwierty

Dziś Bogdanka produkuje rocznie około 9,7 mln ton węgla dla energetyki. W 2040 ma to być 6 milionów ton rocznie.

Co jeszcze się zmieni? Miejsce surowca energetycznego ma zająć węgiel koksujący wykorzystywany w stalowniach czy hutach. Pierwszy taki węgiel Bogdanka zacznie wydobywać ok. 2026 roku, z koncesji K-6 i K7 (pomiędzy Cycowem a Siedliszczem). Na początek chce pozyskać milion ton węgla typu 34 rocznie. Przypomnijmy, że na tych samych zasobach miała pracować australijska kopalnia Jan Karski.

W przyszłym roku Bogdanka rusza też z poszukiwaniami złóż węgla koksującego lepszej jakości - typu 35.

– Mamy wniosek koncesyjny na wstępne rozpoznanie złóż węgla koksującego pomiędzy Hrubieszowem i Tomaszowem Lubelskim. Ten typ węgla w Unii Europejskiej jest surowcem strategicznym, dwukrotnie droższym od węgla energetycznego. Odbiorcy z Polski i Ukrainy już są zainteresowani – przekonuje prezes Wasil.

Woda, drony i śmieci

To nie jedyne planowane inwestycje. W 2021 Bogdanka ma rozpisać przetarg na budowę farmy solarnej o mocy 3 megawatów, która docelowo ma zostać rozbudowana do 12 megawatów.

– Zamierzamy też zagospodarować wodę kopalnianą. Co roku spuszczamy do Bałtyku 6,5 miliona metrów sześciennych wody. W planach jest budowa zbiornika retencyjnego i oferowanie wody kopalnianej dla przemysłu – dodaje prezes Wasil.

W planach kopalni są także: komercyjne loty dronami przemysłowymi, produkcja komponentów OZE, recykling śmieci, zagospodarowanie hałd i kopalnianego ciepła.

W rzeczywistości światowego kryzysu klimatycznego kopalnia pod Łęczną nie zrealizuje za to planowanych od lat innych inwestycji. Nie będzie nowego szybu na polu Ostrów ani elektrowni na zgazowany węgiel w Starej Wsi.

Zobacz: Praca góników w kopalni Bogdanka

Bogdanka się „nie wpisuje”

Do tworzonej właśnie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego LW Bogdanka nie wejdzie.

– W NABE skupimy wszystkie koncerny i firmy produkujące prąd z węgla. Zadaniem agencji będzie przestawienia energetyki z węgla na produkcję nieuciążliwą dla środowiska. Bogdanka, jako kopalnia węgla, nie wpisuje w nowe unijne założenia, dlatego prawdopodobnie wyjdzie z koncernu Enea – dodaje minister Soboń.

Bogdanka nadal ma być firmą notowaną na giełdzie. Kto obejmie 66 proc. akcji kopalni należących dziś do Enea obecnie jest „przedmiotem uzgodnień”

Polskie regiony górnicze mogą liczyć na 16 mld zł unijnej pomocy w ramach tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Celem Funduszu jest pomoc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium