Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 września 2015 r.
7:49

Szacują straty po suszy. Pomoc jednak dla niewielu rolników

0 9 A A
Od 11 września poszkodowani w wyniku suszy rolnicy będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski dotyczące pomocy (fot. Maciej Kaczanowski)
Od 11 września poszkodowani w wyniku suszy rolnicy będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski dotyczące pomocy (fot. Maciej Kaczanowski)

W gospodarstwach w Lubelskiem trwa szacowanie strat po suszy. Prawdopodobnie jednak niewielu rolników będzie mogło ubiegać się o pomoc. Straty muszą wynieść bowiem powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rolnikom będzie bardzo trudno spełnić te kryteria – podejrzewa Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. I wylicza: W powiatach podlubelskich, zamojskich, chełmskich czy też krasnostawskim, śmiem twierdzić, ani jeden rolnik na tę pomoc się nie załapie. Być może rolnicy z powiatów północnych, gdzie straty suszowe są największe, bo wynoszą nawet 100 procent, taką pomoc otrzymają. Ale to będą gospodarstwa, gdzie nie ma żadnej produkcji zwierzęcej.

Od 11 września poszkodowani w wyniku suszy rolnicy będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski dotyczące pomocy. Aby o wsparcie się starać muszą mieć protokół z szacowania strat potwierdzony przez wojewodę.

„W tegorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na realizację pomocy w wysokości 450 mln złotych” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych, 400 zł/ha pozostałych upraw rolnych. Te kwoty będą pomniejszone o 50 proc., w przypadku, gdy co najmniej 50 proc. powierzchni upraw nie było ubezpieczonych.”

Pomoc finansową otrzymają rolnicy, u których szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30 procent. – Ale brane są pod uwagę dochody za trzy lata, a nie tylko w tym roku – dodaje Jakubiec.

I w tym może być problem. Potwierdzają to wójtowie, z którymi wczoraj rozmawialiśmy. – Wielu rolników nie spełni tego 30-procentowego wymogu – przyznaje Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana w powiecie krasnostawskim. – Mimo to rolnicy składają do gminy oświadczenia o stratach. Mogą to zrobić jeszcze do 15 września. Komisja szacująca straty pracuje.

W gminie Wisznice w powiecie bialskim wpłynęło dotychczas 430 oświadczeń dotyczących strat suszowych. – Raczej straty są na poziomie 10, 15 czy też 25 procent – wylicza Piotr Dragan, wójt gminy. – Ten 30-procentowy próg będzie bardzo trudno uzyskać. Choć są też gospodarstwa, w których uprawia się warzywa, np. pomidory i paprykę. Tam zbiory były na poziomie 10 procent. Jednak w przypadku, gdzie poza produkcją roślinną jest jeszcze zwierzęca, będzie ciężej, bo współczynnik dochodu liczy się z całego gospodarstwa.

– Jako izby rolnicze od samego początku sygnalizowaliśmy ten problem – podkreśla prezes LIR. – Proponujemy, aby pomoc dla rolników poszła poprzez pomoc społeczną. Tak było w 2006 r. Wtedy już byliśmy członkiem UE, więc Unia na to zezwala. Dlatego dziwię się, że tego się nie robi. Być może powód jest jeden: w budżecie nie ma tych pieniędzy.

Inne formy pomocy poszkodowanym

• dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych przeznaczonych na wznowienie produkcji
• odroczenie terminu płatności bieżących składek KRUS i rozłożenie ich na dogodne raty
• odroczenie terminu płatności i rozłożenie na raty z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz udzielenie ulg w czynszu
• możliwość stosowania przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.
Informacja MRiRW

 

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami
25 maja 2024, 16:00

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. Jest to ostatni moment żeby odwiedzić Teatr przed wakacjami.

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium