Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 października 2011 r.
18:27
Edytuj ten wpis

UE chce obowiązkowych alkomatów w samochodach

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 13 A A
Alkomaty w samochodach? Wielu uważa, że to dobry pomysł
Alkomaty w samochodach? Wielu uważa, że to dobry pomysł

Plan jest prosty. Specjalne urządzenie w samochodzie wykryje, że kierowca jest po głębszym. I nie pozwoli uruchomić silnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublinianie, których o to zapytaliśmy, uważają, że to dobry pomysł. Zwłaszcza wobec tych, którzy byli już przyłapani na jeździe po alkoholu.

– Uważam, że montaż takich urządzeń w ciężarówkach czy autobusach jest zbędny. Kierowcy zawodowi rzadko są tak nierozsądni, aby jeździć na podwójnym gazie. Natomiast zastosowanie tego u tzw. recydywistów alkoholowych jest konieczne. To jest przecież plaga na polskich drogach – mówi Jerzy Krukowski, kierowca z Lublina.

Chodzi o tzw. alcolock, urządzenie będące połączeniem alkomatu z blokadą rozruchu silnika. Mają być montowane w samochodach za 3–4 lata. – Unijni politycy coraz głośniej postulują konieczność montażu takich urządzeń m.in. w autobusach, ciężarówkach, gimbusach – i w samochodach kierowców, którzy już mają na koncie jazdę po pijanemu – wyjaśnia Ilona Butler z Instytutu Transportu Samochodowego. – Aby móc uruchomić silnik, kierowca musi najpierw wykonać test na zawartość alkoholu. W przypadku przekroczenia normy, nie można odpalić auta.

Na koszt kierowcy-pijaka

Według projektu, to sąd – na koszt kierowcy-recydywisty – nakazywałby montaż takiego urządzenia na okres roku lub dwóch. Podobne urządzenia są już stosowane w kilku krajach na świecie, np. w Kanadzie. – Z tego, co wiem zdały egzamin. Moim zdaniem, od tego rozwiązania nie ma odwrotu – dodaje Butler.

Policja także pozytywnie przyjęła ten pomysł. – Wszystkie nowinki techniczne, które mogą zmniejszyć zagrożenia na drodze są dobre. Proszę zauważyć, że jeszcze kilka lat temu poduszki powietrzne były traktowane jako wyposażenie dodatkowe. Teraz są już standardem. Dlatego wprowadzenie obowiązki montażu alcolocka w niektórych typach pojazdów uważam za dobre rozwiązanie. Oby jednak nie było ono zbyt kosztowne i aby jakaś firma nie starała się zmonopolizować tego rynku – dodaje Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Niektórzy mają wątpliwości do tego pomysłu. – Pijany zawsze może kogoś poprosić, żeby za niego dmuchnął – uważa Jacek Kaczor z Łęcznej. – Według mnie, problem pijanych za kierownicą leży w naszej mentalności. Najpierw to trzeba zmienić. A to może trwać dziesiątki lat.

Nie potwierdziły się natomiast informacje o tym, że Unia w tym samym projekcie chce w centrach miast ograniczenia prędkości do 30 km/h. – W oryginalnym dokumencie zapisano, że chodzi o nasze "strefy zamieszkania”, gdzie, jak wiemy, obowiązuje ograniczenie do 20 km/h – kończy Ilona Butler.

Co to jest alcolock?

Alcolock jest wbudowany w deskę rozdzielczą i posiada czujniki w kabinie. Aby móc uruchomić silnik, kierowca musi najpierw wykonać test na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, przez pięć sekund dmuchając w ustnik jednostki pomiarowej. Jeżeli stężenie alkoholu nie przekracza dopuszczalnej wartości, na wyświetlaczu pojawia się informacja "uruchom silnik”. W przeciwnym razie, wyświetlacz pokazuje komunikat "blokada i silnika nie da się uruchomić”.

Pozostałe informacje

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium