Już wkrótce w Trzeszczanach w powiecie hrubieszowskim ruszy obserwatorium astronomiczne. Tymczasem w jednej z włodawskich szkół, gotowe planetarium od kilku lat leży w magazynie. Na jego instalację wciąż nie ma pieniędzy
Planetarium leży w szkolnym magazynie od 2012 r. – Cztery lata temu Akademia Morska w Gdyni pozbywała się planetarium – wspomina Eugeniusz Omelczuk, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie. – Złożyliśmy wniosek o jego przejęcie, podpierając się sukcesami naszych uczniów w dziedzinie astronomii i astronautyki. Wciąż jednak brakuje nam pieniędzy na zainstalowanie urządzenia.
Omelczuk nie ukrywa, że w finansowych planach szkoły, jak i jej organu prowadzącego czyli Starostwa Powiatowego, planetarium przegrywa z innymi pilniejszymi potrzebami, takimi jak cieknący dach, odpadające tynki czy brak wymaganej przez strażaków drugiej klatki schodowej w budynku internatu. Zainstalowanie planetarium wymaga też odpowiedniego pomieszczenia, którego szkoła nie ma.
– Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w tym celu nowego obiektu – tłumaczy Omelczuk. – Liczymy na to, że uda nam się pozyskać środki unijne na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.
Aby aplikować o dotację trzeba mieć gotową dokumentację inwestycji wraz z precyzyjnym kosztorysem. Tymczasem ani szkoła, ani starostwo dotąd niczego w tym kierunku nie zrobiło.
– Rzeczywiście budowa czy adaptacja pomieszczenia na planetarium schodziła na dalszy plan – przyznaje Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski. – Z naszego punktu widzenia ważniejsze było zaspakajanie bieżących potrzeb szkoły. Myślę, że rozwiązaniem mogłoby być nawiązanie współpracy z burmistrzem. Wspólnymi siłami łatwiej by nam było aplikować o dofinansowanie, a później utrzymywać planetarium – dodaje.
– Jesteśmy otwarci na współpracę – zapewnia Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Czynne planetarium mogłoby być ponadlokalną atrakcją tuyrystyczną.
Astronomia i astronautyka jest wizytówką włodawskiej placówki. Od 16 lat, dzięki zaangażowaniu Mirosława Trociuka, nauczyciela fizyki i zastępcy dyrektora, szkoła jest gospodarzem Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego. Sam Trociuk wychował już ponad 150 laureatów i finalistów konkursów i olimpiad szczebla krajowego i międzynarodowego. Ponadto od 20 lat w szkole działa Koło astronomiczne „Pulsar”, którego członkowie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych projektach, między innymi sponsorowanych przez NASA.