10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.
- Bycie kadetem wiąże się z odpowiedzialnością i odpowiednią postawą ponieważ uczymy sie w trochę innej szkole. Mamy obowiązki, zasady których musimy przestrzegać. Wojsko zawsze było mi bliskie - mówi Oliwia Frankiewicz, kadetka z Zespołu Szkół w Sobieszynie i dodaje, że marzy o studiach wojskowych.
Podczas piątkowych uroczystości do kadetów zwrócił się ppłk Ireneusz Olender z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie.
- Spotykamy się na Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta w znakomitym gronie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję o nauce w klasie mundurowej o profilu wojskowym. Drodzy Kadeci i Kadetki dzisiejsze święto jest dla was, i to wy jesteście jego głównymi bohaterami. Jesteśmy z was dumni i chcemy wam podziękować. Za to, że chcecie łączyć edukację ogólną z kształtowaniem postaw obywatelskich, w oparciu o szacunek do tradycji i historii Polski- mówił ppłk. Olender i zaznaczył, że żyjemy w państwie niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza wolność naszej Ojczyzny jest zakorzeniona w polskich tradycjach i wartościach.
- Jesteście następcami kadetów Szkoły Rycerskiej. Dlatego naśladujcie ich odwagę i niezłomność, pracowitość i uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie, a poprzez to dawajcie świadectwo patriotyzmu innym młodym Polakom - podsumował ppłk. Olender.
Płk. Jerzy Flis, inspirator wojewódzkich obchodów "Dnia Kadeta" dodał: - Wiek młodzieńczy jest najodpowiedniejszym okresem kształtowania pojęć moralnych, czci dla pięknych tradycji oręża i miłości dla kraju rodzinnego. A wykorzystując zapał lat młodzieńczych można kształtować pierwiastki, które uważano za męskie takie jak: ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.
Od 1765 roku, kiedy rozpoczęła działalność Akademia Szlacheckiego Korpusu Kadetów, zwana potocznie Szkołą Rycerską, utworzona w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mianem kadetów określano uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Szkoła Rycerska była jedną z najlepszych szkół w ówczesnej Polsce, a wśród jej najsłynniejszych absolwentów byli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Jakub Jasiński, Karol Kniaziewicz. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego korpus kadetów funkcjonował w Kaliszu, a w okresie międzywojennym – we Lwowie i w Rawiczu. W niepodległej Polsce w 1918 roku korpusy kadetów powstały w Krakowie i Warszawie. W czasach wojny polsko-bolszewickiej kadeci powyżej 17. roku życia mogli zgłosić się na ochotnika do walki. Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego kadeci zaczęli samowolnie opuszczać szkoły i przedostawać się na Śląsk. W latach 1920-1922 teren Górnego Śląska podlegał Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej ustanowionej na mocy traktatu wersalskiego, Polska oficjalnie nie mogła angażować się w działalność powstańczą na Śląsku. Ucieczka kadetów poruszyła polską opinię publiczną. Początkowo władze wojskowe chciały ukarać zbiegłych kadetów wydaleniem z korpusu i takie represje dotknęły 33. kadetów. Pod wpływem opinii publicznej, rozkaz został odwołany.
W III powstaniu śląskim wzięło udział 120. kadetów, poległo siedmiu, a czterech odniosło ciężkie rany. 21 maja 1921 roku, w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, w bitwie pod Oleszką poniósł śmierć kadet Korpusu Kadetów nr 1 w Łabzowie – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz jako podziękowanie młodym Polakom za postawę patriotyczną i gotowość do poniesienia najwyższej ceny, w 1930 roku Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja „Dniem Kadeta”.
Współcześnie, etos kadecki pielęgnują uczennice i uczniowie klas wojskowych, a „Dzień Kadeta” jest okazją do uhonorowania i promocji działalności szkół realizujących programy edukacyjne MON.
Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 24 szkoły biorące udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształci się w nich 1 930 uczniów.