Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 maja 2024 r.
19:27

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A
(fot. Katarzyna Nastaj)

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bycie kadetem wiąże się z odpowiedzialnością i odpowiednią postawą ponieważ uczymy sie w trochę innej szkole. Mamy obowiązki, zasady których musimy przestrzegać. Wojsko zawsze było mi bliskie - mówi Oliwia Frankiewicz, kadetka z Zespołu Szkół w Sobieszynie i dodaje, że  marzy o studiach wojskowych. 

Podczas piątkowych uroczystości do kadetów zwrócił się ppłk Ireneusz Olender z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie.

- Spotykamy się na Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta w znakomitym gronie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję o nauce w klasie mundurowej o profilu wojskowym. Drodzy Kadeci i Kadetki dzisiejsze święto jest dla was, i to wy jesteście jego głównymi bohaterami. Jesteśmy z was dumni i chcemy wam podziękować. Za to, że chcecie łączyć edukację ogólną z kształtowaniem postaw obywatelskich, w oparciu o szacunek do tradycji i historii Polski- mówił ppłk. Olender i zaznaczył, że żyjemy w państwie niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza wolność naszej Ojczyzny jest zakorzeniona w polskich tradycjach i wartościach.

- Jesteście następcami kadetów Szkoły Rycerskiej. Dlatego naśladujcie ich odwagę i niezłomność, pracowitość i uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie, a poprzez to dawajcie świadectwo patriotyzmu innym młodym Polakom - podsumował ppłk. Olender.

Płk. Jerzy Flis, inspirator wojewódzkich obchodów "Dnia Kadeta" dodał: - Wiek młodzieńczy jest najodpowiedniejszym okresem kształtowania pojęć moralnych, czci dla pięknych tradycji oręża i miłości dla kraju rodzinnego. A wykorzystując zapał lat młodzieńczych można kształtować pierwiastki, które uważano za męskie takie jak: ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.

Od 1765 roku, kiedy rozpoczęła działalność Akademia Szlacheckiego Korpusu Kadetów, zwana potocznie Szkołą Rycerską, utworzona w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mianem kadetów określano uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Szkoła Rycerska była jedną z najlepszych szkół w ówczesnej Polsce, a wśród jej najsłynniejszych absolwentów byli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Jakub Jasiński, Karol Kniaziewicz. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego korpus kadetów funkcjonował w Kaliszu, a w okresie międzywojennym – we Lwowie i w Rawiczu. W niepodległej Polsce w 1918 roku korpusy kadetów powstały w Krakowie i Warszawie. W czasach wojny polsko-bolszewickiej kadeci powyżej 17. roku życia mogli zgłosić się na ochotnika do walki. Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego kadeci zaczęli samowolnie opuszczać szkoły i przedostawać się na Śląsk. W latach 1920-1922 teren Górnego Śląska podlegał Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej ustanowionej na mocy traktatu wersalskiego, Polska oficjalnie nie mogła angażować się w działalność powstańczą na Śląsku. Ucieczka kadetów poruszyła polską opinię publiczną. Początkowo władze wojskowe chciały ukarać zbiegłych kadetów wydaleniem z korpusu i takie represje dotknęły 33. kadetów. Pod wpływem opinii publicznej, rozkaz został odwołany.

W III powstaniu śląskim wzięło udział 120. kadetów, poległo siedmiu, a czterech odniosło ciężkie rany. 21 maja 1921 roku, w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, w bitwie pod Oleszką poniósł śmierć kadet Korpusu Kadetów nr 1 w Łabzowie – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz jako podziękowanie młodym Polakom za postawę patriotyczną i gotowość do poniesienia najwyższej ceny, w 1930 roku Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja „Dniem Kadeta”.
Współcześnie, etos kadecki pielęgnują uczennice i uczniowie klas wojskowych, a „Dzień Kadeta” jest okazją do uhonorowania i promocji działalności szkół realizujących programy edukacyjne MON.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 24 szkoły biorące udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształci się w nich 1 930 uczniów. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium