Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 maja 2024 r.
19:27

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

Autor: Zdjęcie autora KN
(fot. Katarzyna Nastaj)

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bycie kadetem wiąże się z odpowiedzialnością i odpowiednią postawą ponieważ uczymy sie w trochę innej szkole. Mamy obowiązki, zasady których musimy przestrzegać. Wojsko zawsze było mi bliskie - mówi Oliwia Frankiewicz, kadetka z Zespołu Szkół w Sobieszynie i dodaje, że  marzy o studiach wojskowych. 

Podczas piątkowych uroczystości do kadetów zwrócił się ppłk Ireneusz Olender z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie.

- Spotykamy się na Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta w znakomitym gronie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję o nauce w klasie mundurowej o profilu wojskowym. Drodzy Kadeci i Kadetki dzisiejsze święto jest dla was, i to wy jesteście jego głównymi bohaterami. Jesteśmy z was dumni i chcemy wam podziękować. Za to, że chcecie łączyć edukację ogólną z kształtowaniem postaw obywatelskich, w oparciu o szacunek do tradycji i historii Polski- mówił ppłk. Olender i zaznaczył, że żyjemy w państwie niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza wolność naszej Ojczyzny jest zakorzeniona w polskich tradycjach i wartościach.

- Jesteście następcami kadetów Szkoły Rycerskiej. Dlatego naśladujcie ich odwagę i niezłomność, pracowitość i uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie, a poprzez to dawajcie świadectwo patriotyzmu innym młodym Polakom - podsumował ppłk. Olender.

Płk. Jerzy Flis, inspirator wojewódzkich obchodów "Dnia Kadeta" dodał: - Wiek młodzieńczy jest najodpowiedniejszym okresem kształtowania pojęć moralnych, czci dla pięknych tradycji oręża i miłości dla kraju rodzinnego. A wykorzystując zapał lat młodzieńczych można kształtować pierwiastki, które uważano za męskie takie jak: ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.

Od 1765 roku, kiedy rozpoczęła działalność Akademia Szlacheckiego Korpusu Kadetów, zwana potocznie Szkołą Rycerską, utworzona w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mianem kadetów określano uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Szkoła Rycerska była jedną z najlepszych szkół w ówczesnej Polsce, a wśród jej najsłynniejszych absolwentów byli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Jakub Jasiński, Karol Kniaziewicz. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego korpus kadetów funkcjonował w Kaliszu, a w okresie międzywojennym – we Lwowie i w Rawiczu. W niepodległej Polsce w 1918 roku korpusy kadetów powstały w Krakowie i Warszawie. W czasach wojny polsko-bolszewickiej kadeci powyżej 17. roku życia mogli zgłosić się na ochotnika do walki. Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego kadeci zaczęli samowolnie opuszczać szkoły i przedostawać się na Śląsk. W latach 1920-1922 teren Górnego Śląska podlegał Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej ustanowionej na mocy traktatu wersalskiego, Polska oficjalnie nie mogła angażować się w działalność powstańczą na Śląsku. Ucieczka kadetów poruszyła polską opinię publiczną. Początkowo władze wojskowe chciały ukarać zbiegłych kadetów wydaleniem z korpusu i takie represje dotknęły 33. kadetów. Pod wpływem opinii publicznej, rozkaz został odwołany.

W III powstaniu śląskim wzięło udział 120. kadetów, poległo siedmiu, a czterech odniosło ciężkie rany. 21 maja 1921 roku, w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, w bitwie pod Oleszką poniósł śmierć kadet Korpusu Kadetów nr 1 w Łabzowie – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz jako podziękowanie młodym Polakom za postawę patriotyczną i gotowość do poniesienia najwyższej ceny, w 1930 roku Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja „Dniem Kadeta”.
Współcześnie, etos kadecki pielęgnują uczennice i uczniowie klas wojskowych, a „Dzień Kadeta” jest okazją do uhonorowania i promocji działalności szkół realizujących programy edukacyjne MON.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 24 szkoły biorące udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształci się w nich 1 930 uczniów. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium