Jesienią ruszy budowa nowej sortowni śmieci w Wólce Rokickiej. Nowy zakład ma być gotowy w listopadzie 2016 roku.
Zakończyły się rozmowy dotyczące finansowego zaangażowania miasta Lublin w budowę sortowni w Wólce Rokickiej. Inwestorem jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej (ZKGZL).
odpisano także umowę z wykonawcą – Nowy zakład powstanie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wykonawca otrzyma od nas decyzję środowiskową oraz nieruchomość, czyli blisko 2-hektarową działkę w Wólce Rokickiej, w sąsiedztwie starej niecki wysypiska – mówi Radosław Szumiec, przewodniczący ZKGZL, a zarazem wiceburmistrz Lubartowa.
Przypomnijmy, że do przetargu przystąpiło 5 firm. Wygrał warszawski Instal z ofertą 48,8 mln złotych. Spora część inwestycji będzie sfinansowana ze środków szwajcarskich – 34 miliony złotych. – Podpisaliśmy także umowę z miastem Lublin na dofinansowanie nowej sortowni. Lublin dołoży do budowy 10 milionów złotych i zapewni stały dopływ strumienia śmieci – dodaje Radosław Szumiec. Pozostałe cztery miliony będą pochodzić z kasy ZKGZL.
Samorząd Lublina tłumaczy, że nie miał lepszego wyjścia niż zdecydować się na taki wydatek. Miasto nie ma własnej instalacji do przetwarzania odpadów, są jedynie dwie prywatne, z których jedna (należąca do spółki SITA Wschód) najprawdopodobniej będzie mogła działać tylko do końca tego roku.
– Zostanie jeden gracz na rynku i będzie dyktował ceny – tłumaczył radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Radni podzielili te obawy i 30 kwietnia przyjęli uchwałę o zarezerwowaniu 10 mln na budowę i wyposażenie instalacji w Wólce Rokickiej. Zagospodarowywanych tam ma być ok. 30 proc. odpadów z terenu miasta.
Trwają także rozmowy z właścicielem działki pośrodku terenu, na którym ma powstać sortowania. Jest to nieruchomość o powierzchni 30 arów, która może utrudniać prowadzenie tej budowy. – Rozmowy są zaawansowane, zmierzamy do porozumienia z prywatnym właścicielem gruntu. Nic więcej nie mogę dziś powiedzieć – dodaje burmistrz Szumiec.
Sortownia w Wólce Rokickiej ma być jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce. Jej wydajność jest zaplanowana na 37 tysięcy ton odpadów rocznie. – Może być jednak podniesiona, poprzez uruchomienie trzeciej zmiany lub rozbudowę zakładu – dodaje wiceburmistrz.
W hali głównej staną instalacje do sortownia śmieci, odzyskiwania szkła, puszek, metali, itd. – Obok będzie także działać instalacja fermentacyjna. Wyprodukowany w tym procesie gaz będzie służyć jako paliwo do napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną – dodaje burmistrz Szumiec.
Sortowani stanie w odległości 1,7 kilometra od najbliższych zabudowań. Jesienią wykonawca wejdzie na plac budowy. Zgodnie z umową na dofinansowanie z funduszu szwajcarskiego inwestycja ma być zamknięta do końca 2016 roku. Pracę w nowej sortowni znajdzie 36-38 osób.
(drs)