Wszystkich Świętych na drogach woj. lubelskiego rozpoczęło się spokojnie - informuje Kamil Gołębiowski z lubelskiej policji.
- Obserwujemy także sytuację na drogach wjazdowych do miast naszego województwa. Na szczęście póki jest ona dobra. Nie najgorzej jest także przy samych cmentarzach, a od rozpoczęcia akcji "Znicz" na terenie regionu doszło do trzech wypadków i 60 kolizji. Zatrzymanych zostało także 15 nietrzeźwych kierujących - mówi Kamil Gołębiowski z zespołu prasowego lubelskiej policji.
- Rano były tylko utrudnienia przy cmentarzu przed Niemcami na drodze krajowej nr 19. W tej chwili ruch na drogach krajowych jest płynny - poinformował nas przed godz. 11 dyżurny Punktu Informacji Drogowej lubelskiego oddziału GDDKiA.
Z godziny na godzinę ruch będzie się jednak zwiększał. Szczególnie korkować będzie się przy nekropoliach. Dlatego najlepiej nie szukać parkingów przy cmentarzu, a zostawić auto wcześniej i dojść na groby pieszo.
>> Jeżeli macie informacje o utrudnieniach, korkach czy wypadkach, to piszcie do nas na alarm24@dziennikwschodni.pl lub w komentarzach poniżej.
Akcja "Znicz" potrwa do 3 listopada. W jej ramach policjanci przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.
W tych dniach najważniejsza będzie cierpliwość i ostrożność za kierownicą. Policjanci przypominają, że w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu. Apelują o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory, funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem.
W ramach działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na: właściwie używanie świateł, przekraczanie prędkości, stan trzeźwości kierujących, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom.
Wszystkim pieszym policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych.