Miłośnicy dalekich obserwacji z profilu „DalekieWidoki” na Facebooku opublikowali zdjęcia obiektów w naszym województwie wykonane z wieży klasztoru na Świętym Krzyżu. Najdalszy z nich był 113 kilometrów od obiektywu.
Wieża klasztoru na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich ma 52 metry wysokości, górując nad całą okolicą. To wymarzony punkt obserwacyjny, zwłaszcza dla wielbicieli fotografii wykonywanych z dużych odległości. Miłośnicy tego rodzaju zdjęć z profilu „DalekieWidoki” w tym tygodniu opublikowali kilka kadrów wykonanych ze wspomnianej wieży. Ich autor, Paweł Kłak, swój obiektyw zwrócił na północny wschód, celując w kierunku Lubelszczyzny.
Komin, turbiny i wieże
Udało mu się uchwycić szereg obiektów oddalonych nawet o ponad 100 kilometrów. Najdalszym z nich, oddalonym o 113 km, okazały się turbiny farmy wiatrowej koło Michowa w powiecie lubartowskim. To niemal tyle, ile dzieli w linii prostej Lublin od Góry Kalwarii przed Warszawą.
Na zdjęciach znalazł się także: komin fabryki łożysk tocznych w Kraśniku (80 km), turbina wiatrowa w Bełżycach (92 km), komin elektrociepłowni oraz wieża granulacyjna Zakładów Azotowych w Puławach (92 km), wieża SLR w Kazimierzu Dolnym (82 km), czy też zamek w Janowcu (78 km).
Zdjęcia wykonano we wrześniu zeszłego roku.
Gerlach w oddali
Okazuje się jednak, że dużych odległości poszukać można także na Lubelszczyźnie, bez konieczności wyjazdu w góry. Przykładem jest inna opublikowana w tym tygodniu fotografia, która znalazła się na profilu „Dalekie Horyzonty”. Prowadzący tę stronę, Łukasz Wawrzyszko, pokazał kominy elektrowni w Kozienicach widziane ze wzniesienia w Buchałowicach (gm. Kurów, powiat puławski). Odległość wyniosła w tym przypadku 61 km.
Do rekordowych obserwacji z województwa lubelskiego należą natomiast uchwycone z Potoka Wielkiego szczyty Tatr Wysokich, w tym oddalonego o 233 km Gerlacha.
Co oglądać z daleka?
Zainteresowani dalekimi obserwacjami na Lubelszczyźnie znajdą kilka wysokich obiektów, które przy korzystnych warunkach atmosferycznych można dostrzec nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów:
- Maszt RTCN Piaski – 342 m
- Maszt RTCN Ryki – 213 m
- Maszt RTCN Boży Dar – 210 m
- Turbiny wiatrowe k. Michowa – 175 m
- Turbiny wiatrowe k. Żółkiewki – 170 m
- Komin elektrociepłowni Zakładów Azotowych „Puławy” – 160 m
- Komin elektrociepłowni Lublin-Wrotków – 154 m
- Maszt RTCN Tarnawatka – 153 m
- Turbiny wiatrowe k. Tyszowiec – 145 m
- Turbiny wiatrowe k. Tomaszowa Lubelskiego – 145 m
- Komin Megatem w Lublinie – 130