Ponad 30 trębaczy z całej Polski zjechało we wtorek do Lublina, by uczestniczyć w XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich.
Tradycyjnie przegląd odbył się 15 sierpnia. To dzień, w którym Władysław Łokietek nadał w 1317 roku Lublinowi prawa miejskie. Pierwszy lubelski hejnał miejski zabrzmiał 7 maja 1575 roku. Początkowo był grany z wieży kościoła farnego pw. Św. Michała na Starym Mieście. Później z Bramy Krakowskiej. Obecnie dźwięki lubelskiego hejnału można usłyszeć każdego dnia w samo południe z balkonu ratusza przy placu Łokietka.
Jednym z pomysłodawców przeglądu był krzykacz lubelski Władysław Grzyb, który podkreślał, że każdy hejnał jest wyjątkowy, ma różną linie metodyczną i jest nieporównywalny z innymi, dlatego wydarzenie nie jest formą konkursu, a prezentacją ich brzmienia.
Pierwszy hejnał zabrzmiał we wtorek o godzinie 16, a poprzedził go przemarsz trębaczy z Rynku Starego Miasta na plac Litewski i złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Przy każdym z pomników odegrany został inny hejnał, jednego z miast biorących udział w wydarzeniu. Pozostali trębacze hejnały swoich miast odegrali z balkonu Trybunału Koronnego.
Przegląd został zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich oraz Miasto Lublin.