Gotowy jest projekt planu zagospodarowania terenów leżących pomiędzy Drogą Męczenników Majdanka a al. Witosa. Chodzi o obszar od linii kolejowej do ul. Krańcowej. Stare osiedle i zielone skwery mają dostać ochronę, niedaleko może powstać coś nowego
Planem objętych ma być około 50 hektarów. Spora część terenu jest już od dawna zagospodarowana, znajduje się tu m.in. kilkudziesięcioletnie osiedle ZOR Bronowice (między Drogą Męczenników Majdanka, ul. Pogodną, Lotniczą i Krańcową).
Osiedle ma dostać ochronę planistyczną jako przemyślana, wartościowa przestrzeń będąca dowodem pewnego etapu w rozwoju miasta. Z tego powodu zakazane ma być zagęszczanie zabudowy, zachowany ma być historyczny układ budynków na działkach, zachowana ma być także linia zabudowy od strony Drogi Męczenników Majdanka, ul. Pogodnej i Lotniczej.
Tu można budować…
Inaczej jest ze skrajem osiedla od strony ul. Krańcowej. Tu miejscy planiści chcą umożliwić postawienie nowego budynku usługowego w miejscu targowiska przy Krańcowej. Projekt planu nie precyzuje, o jakie usługi chodzi. – Wskazuje natomiast, że muszą być nieuciążliwe – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.
Czy taki zapis umożliwiałby budowę tzw. akademika? – Projekt planu nie wyklucza lokalizacji domu studenckiego – odpowiada Stryczewska. W Lublinie zdarzało się już, że pod szyldem akademików budowano obiekty będące w praktyce blokami mieszkalnymi. Teoretycznie mogłoby się to również zdarzyć przy Krańcowej, chociaż z projektu planu wynika, że można tu postawić najwyżej piętrowy budynek. Z przebiegu linii zabudowy wynika, że obiekt mógłby „wchłonąć” działkę ze sklepem Stokrotka.
W przedstawionym przez Ratusz projekcie planu pojawia się też możliwość dobudowania dodatkowego obiektu na terenie kościelnym. Budynek musiałby służyć usługom publicznym i mieć najwyżej trzy piętra.
Po drugiej stronie Pogodnej w projekcie planu można zauważyć teoretyczną możliwość postawienia bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Rudlickiego oraz ul. Plagego i Laśkiewicza. Trzeba zastrzec, że inwestor – o ile miałoby dojść do takiej inwestycji – nie mógłby zabudować pewnych miejsc oznaczonych jako obszar „zieleni towarzyszącej”. Na budynek nie zostałoby więc zbyt dużo miejsca.
… tu budować nie wolno
Zaproponowany przez miejskich urbanistów projekt planu zagospodarowania terenu ma zagwarantować, że mieszkańcy nie stracą dużego, zielonego terenu przy ul. Majdan Tatarski. Dokument miałby określić to miejsce jako obszar publicznej zieleni i zakazywać tu jakiejkolwiek zabudowy.
Identycznie chronione miałyby być jeszcze dwa obszary zieleni. Jeden leży między ul. Krańcową a równoległym do niej długim, wysokim blokiem przy Pogodnej 34. Drugi znajduje się pomiędzy ul. Plagego i Laśkiewicza a ul. Przecznica.
Życie wyprzedziło plan
Projektem planu objęte mają być również miejsca, w których pojawia się nowa zabudowa mieszkaniowa. Chodzi m.in. o teren po zburzonych Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów oraz nieruchomości położone obok linii kolejowej (koło ul. Wrońskiej), gdzie również trwa budowa mieszkań.
Tutaj planiści nie mieli już zbyt dużego pola manewru. Pozostało im w zasadzie określenie przeznaczenia terenu zgodnie z trwającymi już lub zaplanowanymi budowami.
– Jest to teren, dla którego niewiele działek pozostało do zainwestowania, część inwestycji jest w trakcie realizacji, w przypadku innych wykonawcy dysponują pozwoleniami na budowę i decyzjami o warunkach zabudowy – potwierdza nam Urząd Miasta.
– Dla kwartału pomiędzy Drogą Męczenników Majdanka, ul. Wrońską i torami kolejowymi, na całości niezabudowanego obszaru zostało wydane prawomocne pozwolenie na realizację trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych – informuje Stryczewska. – Z kolei pomiędzy ul. Wrońską, Lotniczą i Drogą Męczenników Majdanka, w bezpośrednim sąsiedztwie nowego marketu spożywczego i na terenie obejmującym cały dawny obszar LZNS, wydana jest decyzja o warunkach zabudowy dotycząca osiedla zabudowy wielorodzinnej z usługami. Realizacja osiedla od kilku lat jest sukcesywnie etapowana a inwestor uzyskuje pozwolenia na budowę na poszczególne budynki.
Oczywiście nie ma mowy o wyburzaniu tego, co zabytkowe, w tym hangaru po dawnej fabryce samolotów.
Można zgłaszać uwagi
Do 18 maja wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi do projektu planu zagospodarowania. Można to zrobić korzystając z poczty elektronicznej (planowanie@lublin.eu), na papierze (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), przez stronę internetową decyduje.lublin.eu lub poprzez system ePUAP.
Można się również wybrać na dyskusję z urbanistami Ratusza, którzy przygotowali projekt planu. – Dyskusja publiczna, zapewniając bezpośredni kontakt wszystkim zainteresowanym, umożliwia wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie przeznaczenia danych terenów – podkreśla Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Takie spotkanie zaplanowano na 8 kwietnia (Ratusz, sala 2, godz. 13), ale żeby wziąć w nim udział trzeba się zapisać nie później niż 6 kwietnia, co można zrobić mailowo (planowanie@lublin.eu) lub telefonicznie (81 466 23 00).