Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2022 r.
9:16

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 0 A A
Miejskie działki nad brzegiem Czerniejówki pozostaną własnością miasta
Miejskie działki nad brzegiem Czerniejówki pozostaną własnością miasta (fot. Maciej Kaczanowski)

Jednak nie dojdzie do sprzedaży miejskich gruntów na brzegu Czerniejówki koło dawnej drożdżowni. Prezydent wycofał ten pomysł z Rady Miasta. Teren, który chciał sprzedać deweloperowi, jest częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent zamierzał sprzedać 0,35 ha miejskiej ziemi położonej na lewym brzegu Czerniejówki. Chodzi o pas gruntu, który zaczyna się w połowie długości działki przy Kunickiego 38, a kończy koło mostku w ciągu ul. Garbarskiej (i właściwie tylko tu znacznie się rozszerza). Przejęciem tych działek interesowała się spółka TTS Development, która stawia obok bloki mieszkalne na terenie po zlikwidowanej drożdżowni. Pozwolenie na budowę obejmuje dwa budynki wielorodzinne.

Nieruchomości, które chciała kupić spółka, są zaliczone do Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Mówi o tym studium przestrzenne Lublina, uchwalone przez Radę Miasta w 2019 r. Zgodnie ze studium jest to też teren dolin rzecznych i obszar nadrzecznej zieleni łąkowej oraz strefa szczególnego zagrożenia powodzią.

Aby prezydent mógł sprzedać jakąkolwiek miejską nieruchomość, musi wcześniej dostać zgodę od Rady Miasta. Prosząc o zgodę dotyczącą działek nad Czerniejówką, prezydent tłumaczył to „potrzebą pozyskania środków finansowych do budżetu”.

Ratusz przywołał też argumenty dewelopera, który wnioskował o sprzedaż ziemi. – Wnioskodawca podniósł, że działki gminne przylegają do rzeki Czerniejówki i nie są zagospodarowane, a dzięki planowanej inwestycji walory estetyczne terenu pomiędzy ul. Kunickiego i Garbarską ulegną poprawie. Teren wzdłuż rzeki zostanie uporządkowany – można było przeczytać w prezydenckim projekcie uchwały.

Prezydent przekonywał ponadto, że mieszkańcy nie stracą dostępu do rzeki. W umowie sprzedaży miałoby się znaleźć zastrzeżenie, że każdy właściciel tych działek (nawet, jeśli deweloper sprzeda je komuś innemu) będzie musiał zapewnić swobodne przejście przez pas ziemi o szerokości 5 metrów.

Rada Miasta miała się zająć tą sprawą na czwartkowym posiedzeniu. Nie zajmie się, bo prezydent postanowił wycofać swą prośbę z obrad rady. Jak tłumaczy to Ratusz?

– Część gruntu, zgodnie z porozumieniem z inwestorem, miała zostać zagospodarowana ciągiem pieszo-jezdnym i małą architekturą. Koszt zagospodarowania i urządzenia poniósłby inwestor – tłumaczy Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Deweloper miał zmienić zdanie po poniedziałkowym posiedzeniu jednej z komisji Rady Miasta. – Poinformował, że zagospodaruje jedynie swoje działki, pozostawiając teren miasta w stanie zastanym bez żadnych działań inwestycyjnych. Finalnie zapadła decyzja o wycofaniu projektu uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości przy ul. Garbarskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty