Reżim Łukaszenki przetrzymuje więźniów politycznych. 16 lipca, dzień solidarności z Białorusinkami. Niech żyje Białoruś. Wolna Białoruś. Takie hasła towarzyszyły oficjalnej prezentacji muralu na miasteczku uniwersyteckim w Lublinie. Autorką "Obywateli" jest Alena Hrybianchuk.
W przejściu łączącym dwa akademiki UMCS Amora i Babion, na ścianach pojawiło się dziesięć, niemal naturalnej wielkości postaci. Dla żyjących w Lublinie Białorusinów są zapewne bardziej rozpoznawalne niż dla Polaków. Choć Swiatłana Cichanouska (z mikrofonem) czy Roman Protasewicz (w niebieskiej koszulce z logo niezależnej platformy internetowej) są znani także nam. Podobnie jak napięta sytuacja polityczna w Białorusi.
Autorką odsłoniętej w piątkowy wieczór pracy "Obywatele" jest Alena Hrybianchuk, studentka Wydziału Artystycznego UMCS, która w ten sposób zrealizowała swoją pracę dyplomową.
Obok malowideł są umieszczone QR kody, które, jak informowała autorka, odsyłają na stronę internetową omawiającą wszystkich bohaterów czteroczęściowego murala. To istotne, bo choć bohaterowie, niczym średniowieczni święci mają atrybuty, jednak bez wyjaśnienia trudno dociec, że na przykład sportretowany mężczyzna w koszuli ozdobionej białoruskim haftem to ojciec szwagierki Aleny Hrybianchuk. Trafił na ścianę lubelskiego akademika i stał się symbolem powszechności demonstracji. Artystka nie miała pojęcia, że chodził na protesty. Dowiedziała się, widząc go na jednym ze zdjęć.
– Moim założeniem było nie tylko pokazanie mieszkańcom Lublina, co się dzieje w sąsiednim kraju, ale poparcie moralnie Białorusinów mieszkających w Lublinie, którzy w tej chwili cierpią z powodu niesprawiedliwości w swoim kraju rodzinnym. Moją osobistą motywacją wykonania tej pracy było pragnienie wypowiedzenia się w sposób artystyczny o protestach i wydarzeniach politycznych, trwających do tej chwili w moim rodzinnym kraju na Białorusi – tłumaczy ideę „Obywateli” autorka, która w czasie piątkowego spotkania nosiła niczym pelerynę, białoruską flagę. Ale taką, której używają protestujący - z symbolem Pogoni (herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, tradycyjny symbol narodowy Litwy i Białorusi).
Praca dyplomowa Aleny Hrybianchuk powstała pod kierunkiem prof. Sławomira Tomana i promotora pomocniczego mgr. Rafała Roskowińskiego.