Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 marca 2020 r.
12:15

Lublin: W tej szkole plan lekcji się nie zmienił. Uczniowie siedzą w domach przed komputerami

dr Barbara Ostrowska, nauczycielka psychologii i teorii wiedzy w programie dyplomowym matury międzynarodowej w liceum Paderewski w Lublinie w trakcie czwartkowego sprawdzianu on-line z psychologii. W tle (na ekranie monitora) uczniowie piszący sprawdzian.
dr Barbara Ostrowska, nauczycielka psychologii i teorii wiedzy w programie dyplomowym matury międzynarodowej w liceum Paderewski w Lublinie w trakcie czwartkowego sprawdzianu on-line z psychologii. W tle (na ekranie monitora) uczniowie piszący sprawdzian. (fot. Liceum Paderewski)

Mimo że Minister Edukacji Narodowej w związku z zagrożeniem koronawirusem zamknął na dwa tygodnie wszystkie szkoły, w Międzynarodowym Liceum Paderewskim w Lublinie nauka trwa w najlepsze. Na dodatkowe wakacje nie mogą też liczyć uczniowie innych szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

MEN zawiesił zajęcia w szkołach do 25 marca.

– Przerwa w funkcjonowaniu twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki – zwraca się minister do uczniów. –Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez twojego nauczyciela.

Nauki nie powinny przerywać zwłaszcza uczniowie przygotowujący się do egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że „na razie” nie zmienia się ich harmonogram. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, a matury 4-22 maja. Na nową sytuację zareagowały m.in. Międzynarodowe Szkoły Paderewski w Lublinie.

– Widząc zbliżające się zagrożenie, przygotowywaliśmy się od kilku tygodni – przyznaje Adam Kalbarczyk, dyrektor Liceum Paderewski. – Zdalne nauczanie w naszym liceum i podstawówce rozpoczęliśmy już w czwartek.

Uczniowie zgodnie z tygodniowym planem lekcji w godzinach, w których mają zajęcia, siedzą w domach przed komputerami i uczą się, pozostając w stałym kontakcie z nauczycielem, który przebywa w tym czasie w swoim domu.

– W liceum w klasach międzynarodowych odbywa się to za pomocą platformy internetowej wykorzystywanej w nauczaniu międzynarodowym, a w klasie dwujęzycznej w programie polskim poprzez nasze szkolne forum dyskusyjne, założone tylko do potrzeb komunikacji nauczycieli z uczniami. Mamy dzięki temu bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniami w czasie rzeczywistym. Jest też możliwość prowadzenia wideokonferencji, telekonferencji, wykorzystujemy też tzw. chmurę internetową i inne aplikacje e-elearningowe. Nauczyciele wykorzystując te rozwiązania udostępniają uczniom potrzebne materiały z objaśnieniami i zadaniami do wykonania. Za ich pomocą odbierają też wykonane prace. W przypadku matematyki mogą być to np. zdjęcia wykonanych zadań – tłumaczy Kalbarczyk. – W przypadku języka polskiego– teksty lub nagrania audio.

W szkole podstawowej Paderewski uczniowie młodszych klas znajdować będą codziennie w „chmurze” nowe zadania, które wykonają w danym dniu i odeślą nauczycielom. Starsze klasy, realizujące program międzynarodowy MYP, korzystają – jak licealiści – z platformy.

– Dbamy o jakość i różnorodność treści przekazywanych uczniom. Nauczyciele sięgają do materiałów ikonograficznych czy filmowych, wykorzystują aplikacje: nie chodzi tylko o ciągłość procesu edukacyjnego, ale także o zachowanie jego atrakcyjności – mówi Katarzyna Olejnik, dyrektorka podstawówki. – W przypadku młodszych uczniów bardzo istotna jest też współpraca z rodzicami, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie – dodaje dyrektorka.

– Zajęcia zdalne nie są dla nas niczym nowym. Od dawna korzystamy ze szkolnego intranetu, na którym umieszczamy materiały dla uczniów, którzy nie mogą przyjść do szkoły. Zbierają z nich materiały dydaktyczne, robią zamieszczane tam prace i w ten sposób nadrabiają zaległości – dodaje dyrektor Kalbarczyk.

Zajęcia dla uczniów planują też inne szkoły. – Na zwołanej w czwartek Radzie Pedagogicznej poprosiłam nauczycieli, zwłaszcza najstarszych klas, żeby przez dziennik elektroniczny przesyłali uczniom zadania do wykonania – mówi Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie. – Dotyczy to zwłaszcza tych przedmiotów, z którymi ósmoklasiści zmierza się już wkrótce na egzaminie.

Uczą się jednak i młodsi.

– Jeszcze tego samego dnia, kiedy odwołano zajęcia, nauczyciel języka angielskiego z klasy mojej córki wysłał wiadomość przez dziennik elektroniczny, aby dzieci poćwiczyły wybrane zagadnienia z podręcznika. Przesłał też linki do internetowych quizów językowych, w których będą mogły to przećwiczyć – mówi rodzic uczennicy SP nr 16 w Lublinie.

Nie tylko na naukę, ale i na zabawę postawiono z kolei w Szkole Podstawowej nr 43 w Lublinie.

– Od poniedziałku będę podsyłał zadania i ćwiczenia wraz z opisem, jak je zrobić i kiedy dostarczyć mailowo odpowiedzi – zapowiedział swoim uczniom w dzienniku elektronicznym jeden z nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – Wykorzystajcie ten czas na dodatkowe powtórzenie, a klasy ósme do przygotowania się do egzaminu.

Z okazji Dnia Matematyki w tej samej szkole ogłoszono konkurs matematyczny. Za pomocą dziennika elektronicznego uczniowie mają przysłać napisany przez siebie wiersz dotyczący wybranego zagadnienia matematycznego. Przewidziano nagrody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium