W 2014 roku odsetek wiernych uczestniczących w mszach św. wyniósł 39,1 proc. , a tych, którzy przystępowali do komunii - 16,3 proc. - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Instytut od ponad 40 lat prowadzi badania statystyczne i społeczne dotyczące Kościoła oraz religijności.
W poniedziałek przedstawiono wyniki badań obejmujących 2014 rok, dotyczących niedzielnych praktyk religijnych Polaków, parafii, aktywności świeckich, wolności religijnej, sił apostolskich, udzielanych sakramentów.
Jak podał dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń, w 2014 roku w Polsce funkcjonowało ponad 10 tys. parafii katolickich, w tym ponad 100 parafii obrządków wschodnich. Z 35,8 miliona osób mieszkających na terenie parafii 32,9 miliona to katolicy. Liczba osób, które są zameldowane na terenie parafii, lecz faktycznie wyjechały za granicę, wynosi 2,7 miliona.
W polskich diecezjach posługuje 25 tys. księży diecezjalnych, prawie 6 tys. księży zakonnych, ponad 20 tys. sióstr zakonnych i około 1 tys. braci zakonnych.
W 2014 r. udzielono ok. 370 tys. sakramentów chrztu, ponad 310 tys. sakramentów bierzmowania, ponad 210 tys. dzieci przystąpiło do pierwszej komunii, udzielono 132 tys. sakramentów małżeństwa - podał ISKK.
Z badań Instytutu wynika, że w latach 2012-2014 wobec księży z 12 proc. parafii stosowane były akty dyskryminacji; były to głównie obraźliwe komentarze. W 4 proc. parafii do duszpasterzy zgłaszały się osoby, które twierdziły, że były nierówno traktowane jako katolicy. W prawie 9 proc. parafii odnotowano akty profanacji miejsc świętych.
42,7 proc. Polaków deklarowało w 2015 r. systematyczny udział w nabożeństwach religijnych; to o 1,3 pkt proc. więcej niż w 2013 r. - wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Jednocześnie spada liczba osób, które regularnie się modlą - zadeklarowało to 23,6 proc. badanych.
Z "Diagnozy społecznej 2015" wynika, że od początku lat 90. XX wieku liczba osób uczestniczących przynajmniej 4 razy w tygodniu w mszach św. czy nabożeństwach w Kościele systematycznie spadała. W 2015 roku nastąpił pierwszy wzrost. Jednak - jak wskazali autorzy Diagnozy - średnia częstość udziału w nabożeństwach w całej próbie (osoby od 16 roku życia) nie wzrosła w ostatnich dwóch latach, bo towarzyszył temu spadek odsetka osób chodzących do kościoła nieregularnie.
Według "Diagnozy społecznej 2015" najbardziej "religijnymi" województwami są: podkarpackie, małopolskie, opolskie i lubelskie. Wśród miast na pierwszeństwo wybija się Rzeszów. Najmniej pobożni są natomiast mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego, a wśród miast - mieszkańcy Warszawy, Opola, Sosnowca i Bydgoszczy.