Gdyby Jan Długosz żył, to we wtorek musiałby zdmuchnąć 600 świeczek na torcie. Z tej okazji na Lubelskim Zamku zorganizowano urodzinowe seminarium dla młodzieży.
Za organizacją tego seminarium stał Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie oraz Muzeum Lubelskie. Sylwetkę jubilata przybliżył lubelskiej młodzieży Jarosław Bonecki, historyk i mediewista z Lublina, nauczyciel historii w V LO. Natomiast Jolanta Polańska, kierownik działu Edukacji Muzeum Lubelskiego, przypomniała historię zamku królewskiego w Lublinie, od czasów Piastowskich do Jagiellońskich. Odczytano fragmenty kronik Długosza, który przez kilka lat uczył w tym miejscu królewskich synów.
Rozstrzygnięto również konkurs historyczno-plastyczny na „Kronikę dziejów Lublina”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu kroniki dziejów Lublina, w formie papierowej, obejmującej czasy od wczesnego osadnictwa po wiek XX.
– Wpłynęło 29 prac z Lublina, Urzędowa, Starych Kobiałek, Frampola oraz Kalinówki. Organizatorzy przyznali 3 nagrody główne, 3 wyróżnienia oraz 2 nagrody specjalne za walory plastyczne i indywidualną interpretację tematu – mówi Ewa Waszkiewicz z lubelskiego oddziału NBP.
Nagrody główne zdobyli: Marta Kusak z Kalinówki, Wiktoria Krzeczowska z Urzędowa i Małgorzata Bronia z Lublina. Nagrody specjalne otrzymali uczniowie z Lublina – Justyna Postój i Michalina Makara. Natomiast wyróżnienia trafiły w ręce Oliwii Wnuk, Dominiki Malik i Małgorzaty Węsyk – wszystkie z Lublina.
Nagrodzone prace były eksponowane w trakcie seminarium, w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX wieku.