W środę mija 71. rocznica likwidacji niemieckiego obozu zagłady na Majdanku.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca osób z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku.
Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca. Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli chłopi, których już nikt nie pilnował. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.
Z okazji rocznicy w środę o godz. 13 pod Pomnikiem-Bramą zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później rozpocznie się bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.
Aby wziąć w nim udział należy dokonać rezerwacji mailowej (centrum@majdanek.eu) bądź telefonicznej (81 710 28 33). Tematem przewodnim będzie „Ewakuacja obozu oczami świadka Jerzego Kwiatkowskiego”. Jerzy Kwiatkowski na Majdanek trafił 26 marca 1943 roku z więzienia na Pawiaku. 22 lipca ewakuowano go do obozu w Auschwitz, a następnie do Sachsenhausen. Swoje przeżycia opisał w pamiętniku „485 dni na Majdanku”.