Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2020 r.
17:26

A gdyby drzewa zniknęły? Naukowcy z UMCS w Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

(fot. UMCS)

O drzewach znikających z miejskich rynków, „cudownych lipach” i wielkim sensie pozostawiania w parkach stert suchych gałęzi opowiadają naukowcy UMCS w Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W miastach drzewa powinny być na wagę złota, ale wcale tak nie jest. A co było gdyby zupełnie zniknęły z krajobrazu? – pyta dr Dagmara Kociuba z Katedry Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Jej zdaniem nie jest to wcale nierealna wizja.

– Ostatnie zmiany w polskim prawie spowodowały ogromne wycinki – przypomina naukowiec. I jako przykład podaje wycinanie drzew przydrożnych „w ciszy i bez rozgłosu” oraz nowe betonowe rynki polskich miast i miasteczek. – Pod głośnym hasłem rewitalizacji zatraciły swój unikatowy charakter i dziś wszystkie wyglądają jak z katalogu.

Dr Kociuba powołuje się na badania jednej ze swoich studentek, która zapytała mieszkańców tych miast co sądzą o zmianach jakie zafundowali im prezydenci i burmistrzowie.

– Mieszkańcom to wcale się nie podoba. Wystawiają ocenę 3. Głównie dlatego, że zniknęły z nich drzewa. A nowe nasadzenia w donicach nie zastąpią starych drzewostanów.

Przypomina też o walce (z sukcesem) mieszkańców Lublina o pozostanie starodrzewu podczas trwającej właśnie przebudowy arterii w śródmieściu.

– Szczególną nadzieją napawa fakt, że ulica Lipowa w Lublinie nie pozostanie Lipową tylko z nazwy – stwierdza. I przypomina, że działać można nie tylko protestując.

– Zróbmy wszystko, by drzewa nie znikały z naszego krajobrazu – apeluje. I zachęca do zgłaszania i głosowania na tzw. zielone projekty w budżetach obywatelskich. – Jak parki, skwery, zazielenia podwórek. Proszę włączcie się w te działania!

Geografka dr Małgorzata Telecka (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Katedra Geologii, Gleboznawstwa I Geoinformacji) opowiada o „dziwnych drzewach” w krajobrazie.

– Skąd na łące jabłonie czy grusze? To często jedyny ślad tego, że przed 1947 roku w tym miejscu była wieś – tłumaczy. I przyznaje, że jeszcze bardziej niż drzewa owocowe fascynująca jest obecność w lesie lip.

– Często ustawione w prostokąt czy kwadrat – opowiada dr. Telecka. – Jeśli podejdziemy bliżej to często pod tymi lipami znajdziemy fragmenty podmurówki albo prawosławnych krzyży.

Lipy nazywa „cudownymi drzewami”. – Wierzono, że lipy zapobiegają piorunom. Dlatego sadzono je przy cmentarzach i cerkierkiewkach. Podobnie zresztą jak świerki, ale z nieznanych bliżej przyczyn.

– Proszę państwa, na terenach ziem polskich jeszcze 300-400 lat temu znajdowała się tzw. puszcza pierwotna – zaczyna swoją opowieść dr Grzegorz Wagner z Katedra Zoologii I Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Im bardziej w tych czasach rozrastały się magnackie zespoły pałacowe, tym bardziej kurczyła się puszcza. Dziś naukowcy z UMCS postawili sobie za cel zbadanie znaczenia istniejących do dziś dworskich parków. Celem prowadzonych właśnie badań naukowych także opracowanie skutecznych metod ochrony rzadkich gatunków owadów.

– Parki często podnoszone z ruiny pod nadzorem konserwatora zabytków, wiec nie możemy sobie pozwolić na stertę suchych gałęzi przy bramie wjazdowej – przyznaje naukowiec, ale zachęca by zachowywać „jak najwięcej form martwego drewna”. – Są w parkach miejsca, które nie rzucające się w oczy na składowiska chrustu czy suchych gałęzi.

Zachęca też, by nie wycinać drzew przy samej ziemi, ale zostawiać chrząszczom kilkudziesięciocentymetrowe pniaki. – To znakomite miejsce do rozwoju owadów i grzybów nadrzewnych – tłumaczy.

– Mój krajobraz współtworzę i chronię – dr hab. Sebastian Bernat z Katedry Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS przypomina ideę Międzynarodowego Dnia Krajobrazu.

– Krajobraz nie tylko widzimy, ale też słyszymy czy czujemy. To źródło przeżyć estetycznych – tłumaczy naukowiec.

Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: Drzewo w krajobrazie.

– Dbałość o drzewa to inwestycja w nasze zdrowie. Warto być opiekunem drzew – zachęca dr Bernat. I dodaje: – Gdy znikają natychmiast dostrzegamy ich stratę. Gdy są, nie zawsze je zauważamy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty