Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 sierpnia 2022 r.
9:03

Kanclerz WSEI w Lublinie: Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii

Teresa Bogacka
Teresa Bogacka (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Teresą Bogacką, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od nowego roku akademickiego Wyższa Szkoła Ekonomii będzie funkcjonowała jako akademia. Co to oznacza dla uczelni?

– To dla nas zmiana statusu z uczelni zawodowej na akademicką. To świadczy o jakości i poziomie prowadzonego przez nas kształcenia. Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii, stajemy się profesjonalnym ośrodkiem akademickim. Będziemy mogli prowadzić szkołę doktorską w dwóch dyscyplinach oraz postępowania habilitacyjne. Chcę podkreślić, że jesteśmy jedyną po tej stronie Wisły uczelnią niepubliczną z takimi uprawnieniami.

Jakie wymagania musiała spełnić uczelnia, żeby uzyskać status akademii?

– Przede wszystkim musieliśmy się poddać ewaluacji działalności naukowej. Tak jak wszystkie uczelnie z całej Polski wskazaliśmy dyscypliny naukowe, w których spełnialiśmy wymogi dotyczące liczby zatrudnionych nauczycieli akademickich. Dokonania naszych pracowników oceniono wysoko. W dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja otrzymaliśmy kategorię A, a w przypadku ekonomii i finansów jest to kategoria B+. To oznacza, że w ramach tych dwóch dyscyplin będziemy mogli prowadzić studia doktoranckie.

Długo trwało spełnienie tych wymagań

– O zostaniu akademią myśleliśmy już od jakiegoś czasu. Intensywne działania w tym kierunku rozpoczęliśmy pięć lat temu. Cały czas staramy się utrzymywać wysoki poziom kształcenia, żeby nasz dyplom coś znaczył. Nie interesowało nas też przekształcenie tylko w akademię nauk stosowanych, bo włożyliśmy w to za dużo pracy. Jesteśmy liderem wśród uczelni, jeśli chodzi o innowacyjność, pod względem zatrudnialności naszych absolwentów plasujemy się na wysokich pozycjach w skali kraju. Konsekwentnie realizujemy przyjętą strategię rozwoju. Dorobek i praca naszych pracowników musiały skończyć się takim efektem.

Czy dla waszych studentów zmiana statusu oznacza jakieś zmiany?

– Dla studentów zmieni się przede wszystkim ranga i prestiż uczelni, na której studiują i wartość dyplomu na rynku pracy.

Zmienimy też nazwę na Akademia WSEI. Aby to się stało, oficjalnie zmiany statusu musi dokonać minister edukacji i nauki. Mam nadzieję, że już podczas inauguracji nadchodzącego roku akademickiego będziemy mogli zaprezentować nową nazwę.

Studia doktoranckie uruchomicie już od października?

– Czekamy jeszcze na decyzję ministra. Myślę, że szkołę doktorską zarejestrujemy na pewno jeszcze w tym roku.

Czy prywatna uczelnia jest w stanie konkurować z uniwersytetami w zakresie kształcenia doktorantów?

– Wydaje mi się, że mamy nawet większe szanse, bo jesteśmy związani z praktyką gospodarczą. Będziemy oferować doktoraty osobom związanym z tą dziedziną. Jestem przekonana, że zainteresowanie tego typu studiami doktoranckimi będzie bardzo duże.

Od października otwieracie filię w Warszawie. To zupełna nowość.

– Dlaczego uczelnie warszawskie mogą wchodzić do Lublina, a nie może być odwrotnie? Posiadamy wszystko, aby wejść i funkcjonować na rynku warszawskim.

Na początek będziemy tam oferować studia z pielęgniarstwa. Zdecydowaliśmy się na taki wybór, biorąc pod uwagę warszawski rynek pracy i możliwość realizacji praktyk zawodowych przez naszych studentów w profesjonalny sposób i na wysokim poziomie. Pamiętajmy, że na tym kierunku zajęcia praktyczne liczą 2300 godzin w ciągu trzech lat, to prawie 50 proc. całego programu kształcenia. W przyszłym roku chcielibyśmy natomiast uruchomić w naszej filii kolejne dwa lub trzy kierunki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty