Na Uniwersytecie Medycznym powstał Akademicki Ośrodek Badań nad Nowotworami. Ma to być forum do dyskusji o projektach i badaniach naukowych, które wpłyną na jakość leczenia pacjentów. Ośrodek ma połączyć siły naukowców zajmujących się dziedzinami onkologicznymi.
– Chodzi o wspólną strategię, która wpłynie na jakość naszej pracy. Do tej pory pierwszy i drugi wydział lekarski działały niezależnie od siebie. Ta odrębność powodowała niepotrzebne bariery – tłumaczy prof. Wojciech Polkowski, kierownik Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Pojawiały się problemy ze znalezieniem odpowiedzi na konkretne potrzeby klinicystów w dziedzinie badań podstawowych, takich jak biologia molekularna czy patologia ilościowa. Z drugiej strony dziedziny takie jak immunologia wkroczyły praktycznie do walki z nowotworami. Ośrodek może usprawnić współpracę między naukowcami.
Uzupełnieniem potencjału naukowego ma być nowa siedziba Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK nr 1 w Lublinie, która powstaje przy ul. Radziwiłłowskiej. – Będą tam znacznie lepsze warunki lokalowe i sprzętowe niż dotychczas, co też na pewno przełoży się na jakość naszej pracy – ocenia prof. Polkowski.
Najbliższe spotkanie, zaplanowane na 15 listopada (w sali konferencyjnej SPSK nr 1, ul. Staszica 11) będzie dotyczyło m.in. ogólnopolskiego badania dla chorych na raka odbytnicy. – Uczestniczą w nim ośrodki z całej Polski, koordynuje je prof. Krzysztof Bujko, wybitny specjalista w dziedzinie radioterapii. To badanie stwarza nadzieję na skuteczne leczenie przez kilkudniowe napromienianie w zakładach radioterapii. Bez okaleczającego wykonywania stomii – tłumaczy prof. Polkowski. – Nasz ośrodek uniwersytecki uczestniczy już od dwóch lat w tym badaniu, ale konieczne jest ich upowszechnienie. Tak, aby chorzy leczeni w SPSK nr 4, COZL czy szpitalu MSWiA również mogli z niego korzystać.
Jak tłumaczy prof. Polkowski, spotkania w ramach ośrodka są otwarte. – Może przyjść na nie każdy, kto ma ciekawy projekt naukowy i chce go skonsultować, podzielić się spostrzeżeniami na etapie jego realizacji czy potrzebuje wsparcia przed finalną prezentacją. Mogą to być studenci, doktoranci, doświadczeni naukowcy, również z zagranicy – mówi prof. Polkowski. - Katedra Onkologii służy pomocą i wsparciem, a grono ekspertów może się poszerzyć o ekspertów z Uniwersytetu w Utrechcie, która realizuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. – Dyskusje w szerszym gronie na pewno podniosą jakość takich badań i pozwolą znaleźć optymalne rozwiązania.
Dodaje, że formuła działania ośrodka jeszcze się kształtuje, bo spotkanie założycielskie odbyło się w ubiegłą środę. Niebawem ma ruszyć też strona internetowa ośrodka.