Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów gościła we wtorek w Lublinie. Spotkała się z młodzieżą z Rady Studentów Lublina i Młodzieżowej Rady Miasta. Kibicowała także uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie podczas zdawania praktycznego egzaminu na kartę rowerową.
Ambasador Daphne Bergsma spotkała się z młodzieżą w Hej!, nowej przestrzeni młodzieżowej przy ul. Peowiaków 11. To miejsce, które powstało z okazji nadania Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 roku, a przeznaczone do organizacji wydarzeń, a także nauki i odpoczynku. Podczas spotkania młodzież wraz z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina, przedstawiła działalność Rady Studentów Lublina i Młodzieżowej Rady Miasta.
Ambasador uczestniczyła też w egzaminie na kartę rowerową przeprowadzanym w systemie holenderskim. Przystąpili do niego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie. Szesnaścioro dzieci z klas 5 i 6 pokonało trasę biegnącą uliczkami w okolicach szkoły o łącznej długości 2,5 km.
– Choć w tej szkole organizujmy to wydarzenie po raz szósty, w tym roku chcieliśmy także wykorzystać wizytę pani ambasador w Lublinie, aby mogła być dumna z kultywowania wzorców holenderskich także w Polsce – mówi Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, który jest głównym organizatorem tego wydarzenia. – Egzamin w stylu holenderskim, jest dopasowany do polskich przepisów o ruchu drogowym. W jego zamyśle, uczniowie indywidualnie uczestniczą w ruchu drogowym i wśród aut samodzielnie muszą ocenić jakie zastosować manewry.
W rolę egzaminatorów wcielili się rodzice i nauczyciele ze szkoły, którzy byli rozstawieni na różnych punktach trasy. Oceniali oni poprawność manewrów podczas jazdy rowerem, czyli m.in. to, czy uczniowie pamiętają o zasygnalizowaniu skrętu poprzez ruch ręką lub o przepuszczeniu pieszych. Egzamin zaliczyło piętnastu uczniów, którym teraz szkoła wyda karty rowerowe.
– Wcześniej przygotowywaliśmy się na boisku szkolnym. Uczyliśmy się hamować, nauczyciele pokazywali nam też teoretyczną stronę egzaminu – opowiadają Tosia i Kasia z klasy szóstej.
Ambasador Daphne Bergsma życzyła powodzenia młodymi rowerzystami. Wspominała też swój własny egzamin, który zdawała w wieku 10-12 lat. – Jestem pod wrażeniem tych młodych mieszkańców Lublina przystępujących do egzaminu. To pierwsze polskie miasto, które uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą uważam za bardzo inspirujący projekt - mówi pani ambasador.