Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2015 r.
6:45

Aqua Lublin: Koniec budowy basenu olimpijskiego. Kiedy otwarcie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Dziś powinna się zakończyć budowa centrum pływackiego z basenem olimpijskim przy Al. Zygmuntowskich. Obiekt wraz z wyposażeniem będzie kosztować 105 mln zł. Teraz zaczyna się wyścig z czasem, by atrakcje jak najszybciej były dostępne dla mieszkańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Termin zakończenia prac jest wyznaczony na 31 lipca – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Nie oznacza to, że jutro robotnicy znikną z placu budowy, bo będą jeszcze musieli dokonać poprawek, które przy tak dużym obiekcie są prawie nieuniknione.

– Cały czas robimy wstępne odbiory i cały czas coś pokazujemy palcem – przyznaje Szczepańska. Komisja, która ma sprawdzić prawidłowość robót i przejąć obiekt od wykonawcy zacznie pracę na dobre wtedy, gdy w dzienniku budowy pojawi się wpis o zakończeniu prac. – Mam nadzieję, że taki wpis nastąpi w piątek. Komisja będzie mieć na pracę 54 dni, choć może uwinąć się z pracą znacznie szybciej.

Gdy komisja uzna, że basen jest w porządku, przystawi swoją pieczątkę i przejmie obiekt. Ale wtedy Ratusz będzie musiał zebrać jeszcze trzy obce pieczątki. Jedną musi uzyskać od straży pożarnej, która będzie sprawdzać bezpieczeństwo przeciwpożarowe i drogi ewakuacyjne. Drugą od sanepidu, który przyjrzy się stanowi sanitarnemu obiektu, w tym instalacjom oczyszczania wody. Dopiero z pozytywnymi opiniami sanepidu i straży miasto może wystąpić o decyzję dopuszczającą obiekt do użytkowania, którą wydaje nadzór budowlany.

Z kompletem tych dokumentów samorząd będzie mógł przekazać centrum pływackie jego zarządcy, którym ma być Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. I właśnie ta spółka ustali opłaty za korzystanie z obiektu i godziny jego otwarcia. – Cennik podamy we wrześniu – zapowiada Marcin Bielski z MOSiR. Spółka przyjmuje właśnie pracowników nowego basenu. – Jesteśmy w połowie rekrutacji.

Ratusz zakłada, że pierwsi użytkownicy wykąpią się tu we wrześniu. Wyposażenie obiektu (m.in. sprzęt do nauki pływania, urządzenia dla sportowców, czy też wyposażenie siłowni) jest kupowane przez miasto w ramach odrębnych zleceń.

Co nam zbudowano

Część A

Znajduje się tu basen olimpijski. Posiada on ruchome dno pozwalające regulować głębokość niecki oraz ruchomy i zatapialny pomost, który umożliwia dzielenie niecki na mniejsze części i to na cztery sposoby. Pierwszya konfiguracja: basen 50-metrowy z dziesięcioma torami. Druga: dwa baseny 25-metrowe, każdy z dziesięcioma torami. Trzecia: basen 50-metrowy z pięcioma torami i dwa baseny 25-metrowe, w każdym po pięć torów. Ostatnia z możliwych konfiguracji to basen 50-metrowy, jeden 25-metrowy i jeden wypłycany, wszystkie z pięcioma torami.

Pływających można będzie oglądać nie tylko z widowni (2 tys. miejsc), ale i z kawiarni w głównym holu, gdzie będą trzy wielkie okna w bocznej ścianie niecki. Obok znalazła się sala konferencyjna na 60 osób. Są też przebieralnie, natryski, pomieszczenia dla sędziów, zawodników, trenerów i kontroli antydopingowej.

Część B

To część rekreacyjna. W pierwszym basenie (60 mkw. lustra wody) o głębokości od 1 do 1,2 m będą dysze ścienne, ławeczki napowietrzające, tu również będzie wodospad i ścianka wspinaczkowa. Drugi basen jacuzzi (36 mkw. lustra wody) ma 1,25 m głębokości, hydromasaż, leżanki i ławeczki napowietrzające. Dla dzieci przeznaczony jest basen trzeci (33 mkw., głębokość od 45 do 60 cm) z grzybkiem, statkiem wspinaczkowym ze zjeżdżalnią, trapem wspinaczkowym i armatką wodną.

Z części rekreacyjnej można też... wypłynąć z budynku do basenu zewnętrznego (200 mkw. lustra wody, głębokość 1,25 m.), który będzie czynny przez cały rok i wyposażony w ławeczki napowietrzające. Obok będzie kolejny basen zewnętrzny (12 mkw.) z hydromasażem.

Część C

Na parterze działać ma zespół odnowy biologicznej i rehabilitacji z siłownią, pomieszczeniami do masażu, hydromasażu, światłolecznictwa i kriolecznictwa. Będzie tu także ogród zimowy z pnączami i drzewami, restauracja i sklep sportowy.

Piętro zajmą sauny: fińska, aromatyczna, saunarium, dwie łaźnie tureckie, solarium, beczka lodowa, wanny, leżaki, pojemniki z lodem, ciepły basen i natrysk regeneracyjny. Na drugim piętrze będzie sala fitness, siłownia, sala cardio, rowery do spinningu oraz szatnie i natryski.

Tak było 16 lipca

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty