Ponad 100 projektów do budżetu obywatelskiego zostało zgłoszonych przez internet. Te złożone na papierze urzędnicy policzą dopiero po niedzieli. Do czerwca poczekamy za to na listę projektów, które spełniają wymogi i zostaną poddane pod jesienne głosowanie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W nocy z czwartku na piątek, dokładnie o północy, upłynął termin zgłaszania projektów. Po raz pierwszy można było to zrobić przez internet. – Z tej możliwości skorzystali autorzy 108 pomysłów, który zgłosili 85 projektów małych i 23 duże – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
Nie jest to jednak ostateczna liczba, bo sporo projektów ma formę tradycyjną, papierową, a ich liczenie jeszcze potrwa. Dlaczego? – Czekamy na wnioski wysłane do nas pocztą, a tu decydująca jest data stempla pocztowego, oraz na te złożone w ostatniej chwili w Biurach Obsługi Mieszkańców – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta.
Większość projektów dotyczyła budowy dróg, chodników czy miejsc do wypoczynku. To nic nowego, bo jest tak każdego roku i nie tylko w Lublinie. Ale zdarzają się i tak nietypowe pomysły, jak choćby... zajęcia z robotyki dla dzieci.
Teraz wszystkie projekty muszą zostać sprawdzone zanim zostaną zakwalifikowane do głosowania. – Sprawdzamy, czy wskazane grunty są własnością miasta, czy koszty mieszczą się w przyjętych granicach i czy dany projekt zalicza się do zadań własnych gminy – wylicza Choroś.
Ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie ma być znana w czerwcu. Później pomysły mają być jeszcze zaopiniowane przez rady dzielnic, ale ich zdanie nie będzie dla nikogo wiążące. W materiałach do głosowania znajdzie się tylko adnotacja, co o danym projekcie myśli rada dzielnicy.
Samo głosowanie potrwa od 1 do 10 października. – Powadzone będzie w postaci elektronicznej i za pośrednictwem papierowych kart – zapowiada Krzyżanowska. Nie zmienia się zasada, że głosować mogą osoby, które skończyły 16 lat i mieszkają w Lublinie, nawet jeśli nie są tu zameldowane. Nowością jest zastrzeżenie, że głosować można na dwa projekty małe i jeden duży.
– Lista projektów skierowanych do realizacji zostanie stworzona na podstawie liczby głosów z założeniem, że na terenie jednej dzielnicy nie może być zrealizowany więcej niż 1 projekt duży i 2 małe – informuje rzeczniczka Ratusza. – Zastrzeżenie to nie będzie miało zastosowania do projektów, które swoim zasięgiem obejmą przynajmniej trzy dzielnice.