Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2012 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Centrum Lublina bez samochodów?

0 40 A A
Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego
Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego

Krakowskie Przedmieście, 3 Maja czy Królewska z zakazem wjazdu dla osobowych aut. I specjalne buspasy dla autobusów, które byłyby głównym środkiem transportu po Śródmieściu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie zmiany proponuje firma, która opracowuje nowy system komunikacyjny dla Lublina

Biuro Projektowo-Konsultingowe TransEko z Warszawy, na zlecenie lubelskiego magistratu, pracuje nad studium rozwoju komunikacji w mieście. M.in. nad koncepcją nowej organizacji ruchu w obszarze śródmiejskim. To strategia, która ma być realizowana w ciągu najbliższych lat.

Bo jest źle

Po co? Na lubelskich ulicach jest gigantyczne natężenie ruchu. Z danych już zebranych przez TransEko wynika, że średnio na dobę drogami wlotowymi do Lublina wjeżdża 22–27 tysięcy samochodów. Przy czym dolna granica opłacalności autostrady to 20 tys. pojazdów na dobę. Wiele ulic w Lublinie to drogi krajowe i wojewódzkie.

To częściowo rozwiąże obwodnica Lublina, która przejmie dużą część ruchu tranzytowego. Ale Ratusz chciałby "wyprowadzić” część samochodów z rejonów Śródmieścia.

M.in. stawiając na komunikację miejską. Z tego powodu miasto kupuje nowe autobusy i trolejbusy, rozbudowuje trakcję trolejbusową. To wszystko powinno być gotowe za 2–3 lata. Za to już jesienią tego roku w Śródmieściu zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania, po której wprowadzeniu w centrum Lublina będzie można jeździć autobusem za 1 zł.

– Zmierzamy do ograniczenia ruchu prywatnymi autami na rzecz środków transportu zbiorowego – zapowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rzeczy kontrowersyjne

To wszystko znalazło się także w propozycjach firmy TransEko. Warszawskie biuro w tym tygodniu przedstawiło analizę obecnego stanu systemu komunikacyjnego Lublina i propozycje nowej organizacji ruchu, głównie w Śródmieściu.

– Mam świadomość, że proponujemy rzeczy kontrowersyjne – powiedział Andrzej Brzeziński z TransEko, rozpoczynając swoją środową prezentację w sali obrad lubelskiej Rady Miasta. Nie mylił się.
TransEko proponuje całkowite zamknięcie dla ruchu samochodów niektórych ulic w centrum. Na tej liście są: Krakowskie Przedmieście (od Kołłątaja do deptaka), ul. 3 Maja (od Krakowskiego Przedmieścia do I Armii Wojska Polskiego), ul. Kołłątaja, ul. Hempla i ul. Królewska. Lista może być powiększona, np. o ulice: Bernardyńską, Kapucyńską i część Narutowicza.

Będzie tam można łatwo wjechać autobusem, a trudno autem. Za to na innych ulicach pojawiłyby się buspasy.

Stawiamy na autobusy

To drugie rozwiązane, które ma poprawić sytuację komunikacyjną w Śródmieściu. W tej chwili, jak wskazuje TransEko, komunikacja miejska w Lublinie nie jest uprzywilejowana (jest tylko jeden buspas).

– Trzeba stworzyć system, by trolejbusy i autobusy były atrakcyjne – podkreśla Brzeziński.
Na razie jeżdżą wolniej niż samochody: trolejbusy ze średnią prędkością 16,8 km/h, autobusy – 21,6, a auta prywatne – ok. 30 km/h. Brak buspasów powoduje, że zamiast stać w korku w autobusie, kierowcy wolą czekać we własnym aucie z klimatyzacją.

Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego, Unii Lubelskiej czy Bernardyńskiej. To odbiłoby się na kierowcach aut osobowych. Po utworzeniu buspasów np. na ul. Lipowej z czterech pasów ruchu dla samochodów zostałyby dwa.

Mniej parkingów

To wszystko zmniejszyłoby też liczbę miejsc postojowych, np. wzdłuż ulic. W tej chwili w Śródmieściu jest ok. 2,4 tys. miejsc. Strefa płatnego parkowania zakłada 1,7 tys. miejsc. Zmiany proponowane przez TransEko doprowadziłyby do tego, że pozostałoby tysiąc, a w najgorszym wypadku nawet 880 miejsc parkingowych. To, jak wskazuje TransEko, oznacza konieczność budowy nowych parkingów.

Konieczna jest też infrastruktura dla rowerzystów. To rowery były drugim oprócz komunikacji miejskiej środkiem transportu forowanym w Śródmieściu.

Zaczynamy dyskusję

Co na to wszystko Ratusz? – To początek dyskusji – podkreśla Stanisław Kalinowski, wiceprezydent Lublina. Dodaje, że władze miasta nie zgadzają się z częścią propozycji TransEko. Ale konkretów Kalinowski na razie nie chciał wskazać.

Z kolei prezydent Żuk zaznacza, że zmiany są konieczne, ale wymagają przygotowania, czasu i dyskusji.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty