Andrzej Pruszkowski, ponownie ubiegający się o fotel prezydenta miasta, karierę polityczną rozpoczął już w czasach Polski Ludowej.
W 1988 roku startował na radnego Wojewódzkiej
Rady Narodowej w Lublinie.
Dawną przeszłość polityczną prezydent pomija w swoim życiorysie
Jako reprezentant tego stowarzyszenia w 1988 roku Pruszkowski wystartował do WRN. - PZKS był organizacją, która powstała w 1981 roku na fali odnowy. Należeli do niej m.in. Roman Bartoszcze czy Henryk Goryszewski, późniejszy wicepremier - mówi Pruszkowski. - W tamtych czasach była jedyną organizacją w Sejmie, która nie poparła stanu wojennego i głosowała przeciwko delegalizacji NSZZ "Solidarność”.
Wybory do WRN odbyły się 19 czerwca 1988 roku. Kandydat na radnego Andrzej Pruszkowski ("lat 28, socjolog, Usługowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy "Rynek” w Lublinie”) wystartował z komitetu osiedlowego "Kalinowszczyzna”. Wyniki wyborów ogłoszono 23 czerwca, m.in. na łamach "Sztandaru Ludu”. Andrzej Pruszkowski dostał 2024 głosy, za mało, by zostać radnym.
Informacji o działalności politycznej prezydenta sprzed 1989 roku nie znaleźliśmy na jego stronie www. Ta rozpoczyna się dopiero w 1991 roku, kiedy Pruszkowski współtworzy Radę Krajową Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji. A dlaczego nie ma ani słowa o PZKS?
- Należałem do wielu organizacji. Mam bardzo bogaty życiorys - tak prezydent tłumaczy, dlaczego nie wpisał niektórych danych na swój temat, wśród nich przynależności do PZKS.
Po 1989 roku Pruszkowski był m.in. członkiem zespołu koordynacyjnego AWS Regionu Środkowowschodniego, szefem wojewódzkiego sztabu wyborczego AWS, przewodniczącym Zarządu Miejskiego RS AWS i członkiem "Solidarności”. Teraz bezpartyjny. W wyborach samorządowych startuje z komitetu wyborczego "Prawo i Rodzina”, powołanego przez posłów Elżbietę Kruk (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Mańka (Liga Polskich Rodzin).
- Wiedziałam, że prezydent Pruszkowski startował w 1988 roku na radnego - powiedziała nam wczoraj Kruk. - Moim zdaniem nie ma to żadnego znaczenia. Po pierwsze - to było dawno, po drugie - kandydował z PZKS, a po trzecie - przez ostatnie cztery lata sprawdził się jako prezydent - tak posłanka uzasadnia, dlaczego poparła prezydenta.
Działalność prezydenta
z dziedziny spraw społecznych
i socjalnych, delegat Archidiecezji Lubelskiej do Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, wiceprzewodniczący Rady Duszpasterskiej Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, uczestnik Ruchu
"Światło Życie”, członek NSZZ "Solidarność”, inicjator reaktywowania Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności
(ze strony internetowej prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego)