Dziś się dowiemy, czy miasto zlikwiduje w tym roku wyboje na Krochmalnej i wyprostuje przeklinany przez kierowców fragment Nadbystrzyckiej. A z pieniędzy przeznaczonych na przebudowę ul. Narutowicza zostanie tylko symboliczna kwota. Zadecydują o tym radni.
Najbardziej zniszczony fragment ulicy między mostem na Bystrzycy a skrzyżowaniem z ul. Diamentową przewidziany był do przebudowy. W tym miejscu konstrukcja drogi miała zostać wzmocniona, pojawić miał się też nowy asfalt. Takie zadanie znalazło się na liście tegorocznych wydatków.
Drugą częścią tego samego zadania była przebudowa wąskiego i krętego odcinka Nadbystrzyckiej od ronda do wiaduktu. W tym miejscu droga omija dom stojący przy skrzyżowaniu z Wyżynną. Nowa jezdnia miała powstać przy brzegu rzeki.
Ale ta inwestycja ma wypaść z tegorocznego planu Ratusza. Prezydent prosi radnych, by wykreślili z listy wydatków całą przewidzianą na ten cel kwotę 1,25 mln złotych. Zostać ma zero.
Prezydent proponuje też drastyczne cięcia kwoty przeznaczonej na przebudowę ul. Narutowicza wraz z jej przecznicami. Prace miały objąć odcinek od Okopowej do Głębokiej i ulice przyległe: Ochotniczą, Strażacką, Rowerową, Wschodnią, Środkową, Gminną, Graniczną i Konopnicką. Na te prace miasto miało zarezerwowanych 2,5 mln zł. Zostać ma tylko skromne 508 tys. zł.
Podobny los czeka przedłużenie ul. Związkowej. W budżecie zgodnie z wcześniejszą propozycją prezydenta radni przeznaczyli na ten cel 3,45 mln złotych. Miejscy urzędnicy proponują, by tę kwotę uszczuplić o 3 mln złotych.
Oszczędzone w ten sposób pieniądze mają trafić na remont zniszczonych przez zimę ulic, gdzie zamiast łat ma być nowy asfalt na całej szerokości jezdni. Tak odnowione ma być duże rondo koło Makro, fragment Chemicznej, zjazd w stronę Hutniczej i Mełgiewska od Andersa do Tysiąclecia. Część funduszy trafić
ma też na zapłatę dla wykonawcy przedłużającego ul. Krańcową.
Na zmianę muszą się jeszcze zgodzić miejscy radni. Decyzja zapadnie dzisiaj.
• O wydanie pozytywnej opinii dla lokalizacji kasyna w kamienicy przy Kowalskiej 5 prosi radnych prezydent. Wystąpiła o to opolska spółka Estrada Polska, która bez pozytywnej opinii nie będzie mogła starać się o ministerialną koncesję na kasyno
• Od radnych zależą dalsze losy zdewastowanego budynku dawnego młyna, a później szkoły przy Głównej 34b. Prezydent chce w drodze przetargu wydzierżawić działkę na 20 lat. Plan zagospodarowania dopuszcza tam działalność komercyjną
• Zgoda rady jest konieczna, by szwedzki koncern IKEA mógł zamienić się z miastem gruntami. Inwestor chce oddać ziemie przy ul. Dłotlice, Janowskiej i koło ul. Nałkowskich, a w zamian wziąć grunty koło al. Spółdzielczości Pracy, gdzie inwestor ma już większość ziem pod swoją budowę
• Imię Marii Konopnickiej przyjąć ma Szkoła Podstawowa nr 52 na Felinie. Co prawda po katastrofie pod Smoleńskiem szkoła rozważała imię Marii i Lecha Kaczyńskich, ale ostatecznie nie wycofała z magistratu wniosku o to, by patronowała jej Konopnicka.