Jeszcze w poniedziałek, wtorek i w środę grupa artystów będzie jeździć z występami po lubelskich dzielnicach. Ma to być zapowiedź atrakcji, które od czwartku aż do niedzieli włącznie będą na nas czekać na Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Tymczasem Stare Miasto już stroi się w iluminację.
Objazdowy Cyrk Podwórkowy wyruszył w trasę już w niedzielę (na zdjęciach). Codziennie będzie dawać dwa pokazy: jeden o 17.30, drugi dwie godziny później. W skład ekipy wchodzi Pan Ząbek („ni to klaun, ni czarodziej”), Pina Polar (berlińska akrobatka), Arek Włodarczyk (lubelski iluzjonista) i Lucas Vit („żongluje, beatboxuje, dzieci czaruje”). Występy są darmowe, nie trzeba się nigdzie zgłaszać, ani zapisywać. Wystarczy przyjść.
Cyrk Podwórkowy
Poniedziałek
godz. 17.30 – boisko między Przedszkolem nr 75 i Szkołą Podstawową nr 43
godz. 19.30 – górka przy ul. Młodej Polski
Wtorek
godz. 17.30 – tereny zielone przy ul. Plagego i Laśkiewicza 9
godz. 19.30 – ul. Mireckiego 8, parking od strony ul. Reymonta
Środa
godz. 17.30 – wąwóz przy ul. Wołyńskiej
godz. 19.30 – podwórko przy ul. Lubartowskiej 59/63
Osiedlowe tournée zakończy się w środę, a następnego dnia wysyp atrakcji ma nastąpić w śródmieściu, gdy zacznie się Carnaval Sztuk-Mistrzów, jedna z najbardziej eksportowych imprez w Lublinie. Choć głównie z importu prezentują się tu artyści. – Udało się wśród tych 33 zespołów znaleźć 9 polskich – mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny festiwalu.
Największą z importowanych gwiazd będzie szwedzka grupa Burnt Out Punks, która rozłoży na pl. Zamkowym dużą instalację i dwukrotnie da ziejące ogniem przedstawienie (piątek i sobota, godz. 21.30). Drugi z gwoździ programu (a w zasadzie „dwaj gwoździowie”), to irlandzcy bracia Lords of Strut specjaliści od miksowania tańca z humorem. Anglojęzyczny spektakl dadzą dwukrotnie (czwartek i piątek, godz. 20), a będą występować w dużym namiocie obok Zamku.
Namiot będzie jednym z trzech miejsc o ograniczonej widowni, gdzie wstęp będzie trzeba zapłacić 15 zł. Dwa inne miejsca to Teatr Stary i Centrum Kultury. Bilety są dostępne na stronie ticketpro.pl, ale nie wiadomo jeszcze jak długo. Sprzedają je też salony Empik w Felicity, Olimpie, Outlet Center, Plazie i Tarasach Zamkowych, ponadto sklepy Media Markt i Saturn oraz biuro Hubertus przy Narutowicza 69.
Płatne pokazy to jednak niewielka część tego, co będzie można zobaczyć. Darmowe występy (także Lords of Strut, choć z innym programem) będą się odbywać na ulicach i placach w centrum. Dzieciata część widowni powinna szczególnie zwrócić uwagę w programie na takich artystów jak Gregor Wollny, Cink Cink Cirk, Klap Klap Circo, La Bella Tour, Lucas Vit oraz Izimagic Show.
Tymczasem na Starym Mieście trwa już montaż iluminacji, która przez cały czas Carvanalu zdobić ma kolorami fasady kamienic. Rok temu wzbudzało to powszechne ochy i achy, w tym roku przechodnie będą mieć do wzdychania i fotografowania dwa miejsca: Rynek i pl. Po Farze.