Prace plastyczne, multimedialne oraz literackie przygotowali uczestnicy konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” zorganizowanego przez XXVII LO w Lublinie. Finał odbył się przed kilkoma dniami.
– Ja przygotowałem pracę o tym, jak dzieci dają Zesłańcom Sybiru zakupy, po prostu pomagają im. Jest to praca plastyczna – mówi Antek z piątej klasy szkoły podstawowej.
Tegoroczna edycja konkursu była już ósmą. W konkursie brały udział dzieci i młodzież z klas V-VIII szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych. Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest propagowanie wartości reprezentowanych przez patrona szkoły — Zesłańców Sybiru. Szkoła chce także promować postawy patriotyczne, a także rozpowszechniać wiedzę na temat zsyłek na Sybir i działalności Polaków na dalekim wschodzie.
– Widzimy, że to jest potrzebne młodzieży, właśnie te wartości, które przekazują Zesłańcy Sybiru – mówiła w trakcie powitania dyrektor szkoły Urszula Łapińska-Łubniewska.
Syberia była miejscem przesiedlania ludności cywilnej już od czasów carskich. Według szacunków w XIX wieku na wschód wywieziono około pół miliona osób. W czasie II Wojny Światowej Syberia znów stała się miejscem zsyłek Polaków, pierwsza odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na Sybir trafiło wtedy około 140 tysięcy osób przewożonych w nieludzkich warunkach. Według historyków ZSRR wysiedlił za Ural między 1 000 000 a 1 800 000 obywateli Rzeczpospolitej.