Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2020 r.
20:08

Coraz więcej osób chce zostać działkowcem w Lublinie. "Odkąd zaczęła się pandemia telefony się urywają"

Damian Pendel ze swoją dziewczyną Marzeną
Damian Pendel ze swoją dziewczyną Marzeną (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Damianem Pendelem, członkiem zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Dąbrowa" nad Zalewem Zemborzyckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Rzeczywiście Rodzinne Ogródki Działkowe przeżywają właśnie boom?

– Odkąd zaczęła się pandemia telefony się wręcz urywają. Jeszcze rok czy dwa lata temu ludzie szukali działki ładnej i taniej. Teraz wzięcie mają wszystkie. Dziś mówią tak: nie interesuje nas jaka jest cena, czy jest altanka czy nie ma. Popyt wzrósł zdecydowanie, a podaż taka sama, bo działek przecież nie przybywa.

• Jaki to koszt?

– U nas działki zaczynają się od 10 tys. zł. Cena zależy od wielkości (narożne są większe), stanu domku, ilości nasadzeń.

• Czy w ROD Dąbrowa są jeszcze jakieś wolne działki?

– Zarząd swoich działek nie ma, wszystkie mają swoich dzierżawców. Jest kilka zaniedbanych, nieużytkowanych, ale obecnie nie są na sprzedaż. Do momentu kiedy dzierżawca uiszcza opłaty i stosuje się do regulaminu ROD to Polski Związek Działkowców nie ma prawa do przejęcia czy odebrania działki.

• Odsyłacie chętnych do innych ROD?

– Zachęcamy do kontaktu z innymi ogrodami działkowymi, w Lublinie jest ich spora liczba. Ale jeśli nie uda się nic znaleźć to prosimy o kontakt za 2-3 miesiące.

• Na wielu ROD są jeszcze wolne działki. Dlaczego akurat wasze ogródki cieszą się takim wzięciem?

– Mamy wyjątkową lokalizację. Jesteśmy tuż obok Zalewu Zemborzyckiego i w bliskim sąsiedztwie lasu. Nie ma też problemu z dojazdem komunikacją miejską. Na każdej naszej działce jest woda, na większości jest też prąd i ogrodzenie. Jest wyznaczonych kilka parkingów, gdzie można zostawić swoje auto. Nasz ogród jest położony dosyć wysoko, więc nie ma problemu z podmokłym terenem, komarami czy innymi niepożądanymi zwierzętami.

Ja ze swoją rodziną spędzam tu praktycznie każdy weekend. Na terenie tej naszej działeczki czy w pobliskim lesie. Sport to nasza pasja, a okolica sprzyja by go uprawiać.

• Co panem kierowało? Uprawa własnych warzyw czy właśnie rekreacja?

– Zależało mi przede wszystkim na odpoczynku na świeżym powietrzu, na ucieczce od zgiełku, hałasu, spalin. Niestety, mieszkam w bloku. Szukałem więc miejsca gdzie mógłbym spędzić wolny czas. Rozłożenie koca w wąwozie na Czubach nie bardzo mnie interesowało. Chciałoby się mieć dom z działką, ale to duże koszty i odległości, bo w centrum miasta takiego domu nie postawimy. Alternatywą była właśnie działka na ROD. Jak się okazuje, nie jestem jedyny. Coraz częściej działki szukają osoby młode. Ogródki działkowe powoli przejmuje młodsze pokolenie.

• Jak wygląda typowy weekend na działkach?

– Osoba starsza siedzi w grządkach, pielęgnuje warzywa i na wieczór wraca do domu. Natomiast osoby młode mają leżaki, hamaki, grille, altanki, baseny dla dzieci. Ich domek letniskowy wyposażony jest często w aneks kuchenny, przyłącze do internetu, kominek, nawet WC i prysznic. Można wygodnie zanocować, a czas spędzić nie tylko na własnej działce, ale też na joggingu czy kajakach nad zalewem albo wyskoczyć rowerem do lasu.

• Czy tworzy się już wśród młodszych dzierżawców działek społeczność?

– Jeszcze nie, jeszcze jest nas za mało. Nie było też dotąd takich oddolnych inicjatyw. Zgłosiłem do prezesa kilka takich pomysłów. To np. wspólne grillowanie w każdą pierwszą sobotę miesiąca przez budynkiem Domu Działkowca. Niestety, w czasie pandemii nie jesteśmy w stanie wdrożyć tego w życie. Mamy też w planach plac zabaw połączony z boiskami do siatkówki czy koszykówki.

• Na to też się prezes zgodził?

– Opinia prezesa Mariusz Gnata była pozytywna, wskazał też odpowiednie miejsce. Wraz z zarządem złożyliśmy kilka projektów do urzędu miasta, staramy się o środki finansowe. M.in. na gruntowny remont Domu Działkowca, który służy nie tylko do zebrań, bo można go wykorzystać na jakieś przyjęcie czy konferencję. Chcemy też postawić latarnie zasilane fotowoltaiką, a bramy wyposażyć w mechanizm do otwierania za pomocą pilota.

• Natychmiast zaangażował się pan w działania na terenie ROD.

– Działkę mam od dwóch lat, członkiem zarządu jestem od ubiegłego roku. Działam też w kilku organizacjach, np. AZS UMCS. Uważam, że nie zawsze najważniejsze są pieniądze, fajnie też podziałać społecznie. Coś komuś pomóc, coś zorganizować. To ogromna satysfakcja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty