Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej uplasowało się na najwyższym, III stopniu w zestawieniu Krajowej Sieci Onkologicznej. Spośród innych w regionie, lubelska placówka leczy raka w najszerszym zakresie.
Krajowa Sieć Onkologiczna to model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Jej celem jest m.in. wzrost efektywności profilaktyki nowotworów, wcześniejsze wykrywanie oraz skuteczniejsze leczenie i rehabilitacja. Strukturę KSO tworzą placówki, które zostają zakwalifikowane jako Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne.
Poziom SOLO różni się w zależności od zakresu udzielanych świadczeń. Możliwe są trzy obszary działania: leczenie zabiegowe chirurgiczne, chemioterapia i inne metody leczenia systemowego oraz radioterapia onkologiczna.
Na najwyższym, wysokospecjalistycznym poziomie III są realizowane najbardziej skomplikowane świadczenia (3 obszary z podanych). Na poziomie II świadczenia złożone (2 obszary z podanych), a na I świadczenia podstawowe (1 obszar z podanych). Ośrodek Kooperacyjny realizuje zaś opiekę ambulatoryjną.
Na najwyższym poziomie, jako jedyne z Lubelszczyzny znalazło się Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
- Najwyższy stopień w zestawieniu wprowadza nasz szpital onkologiczny na wyższy poziom. Opieka lekarska COZL, która i tak jest jedną z najlepszych w kraju, uzyska dodatkowe wsparcie. Serdecznie gratuluję i życzę całemu zespołowi utrzymania wysokiego poziomu oraz satysfakcji ze swojej pracy - pogratulował Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Pozostałe placówki w Lubelskiem zajmują niższe stopnie.
SOLO III:
- Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli
SOLO II:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie
- Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
SOLO I:
- SPZOZ MSWiA w Lublinie
- SPZOZ w Kraśniku
- SPZOZ w Puławach
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
- 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
- NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o.
Placówki wchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej będą mogły wziąć udział w konkursie Ministerstwa Zdrowia na dofinansowanie np. na remont lub zakup sprzętu ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Na ten cel do rozdysponowania jest w sumie prawie 5,5 mld zł.