Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 sierpnia 2017 r.
19:11

Czuby: Na dziko przez tory. Przebudowa niewiele zmieni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A
Większość osób wybiera drogę na skróty i jedno z kilku dzikich przejść przez torowisko
Większość osób wybiera drogę na skróty i jedno z kilku dzikich przejść przez torowisko (fot. Maciej Kaczanowski)

Tylko jedno legalne przejście przez tory przybędzie dzięki przebudowie linii kolejowej, oddzielającej Czuby od lasu Stary Gaj będącego popularnym miejscem spacerów. Zanosi się na to, że piesi i rowerzyści nadal będą korzystać z dzikich przejść, narażając się na mandat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Legalnych przejść przez tory między Dworcem Głównym a zachodnią granicą Lublina jest tyle co kot napłakał.

– Na wspomnianym odcinku istnieją obecnie trzy miejsca, w których piesi mogą bezpiecznie i zgodnie z przepisami przekroczyć tory linię kolejową. Są to przejścia pod torami w ciągu ul. Diamentowej i ul. Janowskiej oraz przejście w poziomie szyn przy przystanku Stasin Polny – wylicza Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ani jedno z tych przejść nie znajduje się na odcinku torów ciągnącym się wzdłuż blokowisk Czubów. Żeby legalnie dojść z osiedli do lasu trzeba mieć dużo czasu i wiele samozaparcia.

Jeżeli za punkt wyjścia potraktujemy pętlę autobusową na os. Widok, to na drugą stronę torów kolejowych można się przedostać dopiero idąc wzdłuż Bystrzycy pod mostem przy ul. Janowskiej. Taka trasa ma 2,2 km, tymczasem od pętli do lasu jest w linii prostej nieco ponad 300 m. A jeżeli weźmiemy pod uwagę, że z lasu trzeba wrócić, z 600-metrowego spaceru robi się ponad 4-kilometrowa wyprawa.

Dlatego większość osób wybiera drogę na skróty i jedno z kilku dzikich przejść przez torowisko. Kolej ustawiła tu wiosną tabliczki z informacją, że przejście jest zabronione. Po tabliczkach dawno nie ma już śladu. Przy dzikich ścieżkach czyhają też patrole Straży Ochrony Kolei.

Przebudowa torów do Warszawy przyniesie tylko nieznaczną poprawę. – Przejście przy przystanku Stasin Polny zostanie przebudowane, będzie wyposażone w półrogatki – informują Polskie Linie Kolejowe. – Powstanie również nowe podziemne przejście dla pieszych na przystanku Lublin Zachód w pobliżu pętli autobusowej przy ulicy Granitowej.

Na więcej nie ma co liczyć. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów pociągów oraz pieszych i kierowców przekraczających tory – wyjaśnia Jakubowski. – Przejścia i przejazdy są budowane w miejscach, które mogą usprawnić komunikację na danym terenie, ale jednocześnie oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Piesi i rowerzyści wciąż będą mogli (oczywiście wbrew przepisom i narażając się na mandat) przechodzić przez tory w niedozwolonych miejscach. Wbrew pogłoskom, wzdłuż torów nie zostaną ustawione ekrany dźwiękochłonne. – Zgodnie z postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pomiędzy stacją Lublin a Stasinem Polnym nie jest wymagane zastosowanie ekranów akustycznych – informuje spółka zarządzająca torami.

Pozostałe informacje

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty