Młodzież zadba o dobry klimat w szkole i stanie do walki ze zmianami klimatycznymi.
Oficjalnie został zainaugurowany program "Dobry Klimat w szkole - graMy w zielone", skierowany do szkół ponadpodstawowych. W programie weźmie udział sześć lubelskich placówek:
- V LO,
- XXIII LO,
- XXX LO,
- Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II,
- Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr. 1 w Lublinie.
Wydarzenie to cykl zajęć, podczas których uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście, gospodarki cyrkularnej, retencji wody, czy znaczenia zapylaczy w ekosystemie, aby później wdrożyć je w praktyce podczas realizacji projektu tworzenia przestrzeni zieleni wokół swoich szkół.
- Prowadzić będziemy cykl działań edukacyjnych, a także realizacyjnych i wykonawczych. Po nich zostanie przeprowadzony konkurs dla szkół z zagospodarowania terenów przyszkolnych w kontekście rozwiązań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Zaprojektowane koncepcje zostaną zaprezentowane przed jury, które wybierze dwa najlepsze. Efektem końcowym będzie realizacja projektu w 2024 roku - mówił Bartosz Niewiadomski, ze Stowarzyszenia Anthill. W projekcie oceniany będzie pomysł, uzasadnienie merytoryczne zastosowanych rozwiązań, pewna innowacyjność jaką uczniowie zaprezentują oraz sposób prezentacji. Wszystkie czynniki od merytorycznych, partycypacyjnych i społecznych będą brane pod uwagę - podsumował Niewiadomski.
- Kiedy analizowaliśmy jakie tematy interesują młodych ludzi, były to ekologia, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu i ochrona środowiska. Dlatego powstał pomysł konkursu, a wcześniej warsztatów i szkoleń, które służą do tego, aby wyposażyć młodzież w podstawową wiedzę na ten temat - mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydentka Lublina.
Celem wydarzenia jest wspamaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, a także łączenie edukacji z praktycznym działaniem w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 grudnia. Dwie zwycięskie szkoły zostaną nagrodzone wdrożeniem i zrealizowaniem projektu w 2024 roku, pozostałe zaś otrzymają nagrodę w postaci zagospodarowania przestrzeni przy szkole łąką kwietną.
Realizacja projektu koordynowana jest przez Stowarzyszenie Anthill. Zwycięskie projekty finansowane będą z budżetu Miasta Lublin.