Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2024 r.
10:00

Jubileusz w domu kultury. Już pół wieku łączą pokolenia

Autor: Zdjęcie autora KN

Świętujący jubileusz Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Grażyny 17 już od 50 lat łączy pokolenia lublinian. Nikt się tutaj nie nudzi. Dzieci uczestniczą w zajęciach, warsztatach i konkursach, dorośli odwiedzają wystawy, biorą udział w spotkaniach i przychodzą na koncerty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jesteśmy jednym z najstarszych domów kultury w Lublinie. Istniejemy od 1974 roku i wciąż kultywujemy tradycje rozpoczęte przez pierwszą dyrektorkę DK LSM panią Adelę Wójcik. Oznacza to, że odbywają się u nas nadal zajęcia grupowe np. balet, taniec. Nieprzerwanie od 1974 roku prowadzimy modelarnie lotniczą, co w dzisiejszych czasach jest dość niespotykane - mówiła podczas jubileuszowej gali Marta Horabik-Piasecka, dyrektor DK LSM.

Dodała, że wszyscy użytkownicy czują się jak w domu, a organizowane zajęcia cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych. 

Pierwszą dyrektorką DK LSM była Adela Wójcik, pracowała w klubie w latach 1974-1990. Z jej inicjatywy przez wiele lat w placówce, odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi m. in. Jarosławem Iwaszkiewiczem, Jerzym Lovellem czy Krzysztofem Teodorem Topelitzem.

Popularne były również spotkania cykliczne " Trzy kwadranse o polityce", "Teatr przy stoliku"," Wieczór poezji " oraz " Savoir- vivre na co dzień".

Na przestrzeni lat działały też np. Klub Piosenki, Zespół Recytatorski, Młodzieżowy Teatrzyk " Pegazik", była nauka gry na pianinie, klub szachowy, klub brydża sportowego czy koło filatelistyczne. Pani Ada, bo tak nazywają seniorkę wszyscy przyjaciele Domu Kultury LSM, z czułością wspomina czas jaki spędziła w swoim "ukochanym miejscu".

- To jest moje dziecko, a o dziecko trzeba dbać, kochać, rozwijać od urodzenia do zgonu. Ilekroć przechodzę, muszę wejść chociaż na minutę, zajrzeć nacieszyć oko. Poczuć zapach tego domu. Chociaż nie jest to ten dom kultury z przed lat, nie ma kawiarni, zajęć które były "Grażynki", " Pszczółki" jeździliśmy za granicę z tymi zespołami na różne zajęcia. Była bardzo rozbudowana Rada Programowa Domu Kultury LSM. To byli ludzie różnych zainteresowań, dziennikarze, lekarze, doktorzy, profesorowie i mieszkańcy osiedla. Malarz jak pokazywał prace na wernisażu, zawsze zostawiał jeden obraz dla DK. Pamiętaliśmy by przystrajać nimi nasze świetlice. Wszyscy byliśmy razem i dbaliśmy o nasz dom kultury, nasze miejsce - mówiła ze wzruszeniem w oczach Adela Wójcik.

Dom Kultury LSM przez pół wieku łączy, kształci i rozwija artystów, muzyków i aktorów. Na scenie sali widowiskowej wystąpiło przez lata wielu początkujących muzyków, ale i gwiazdy z pierwszych stron gazet. Sztuki wystawiane w DK cieszą się dużym zainteresowaniem. Na konkursy organizowane przez DK przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski. Przez pięćdziesiąt lat łączy pokolenia i stale się rozwija.

Czwartkowa gala była doskonałą okazją, by powspominać tych, co już odeszli, a także uhonorować przyjaciół placówki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty