Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2016 r.
14:09

Dzień dziecka tuż tuż. Jaki kupić prezent dla dziecka?

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask

Klocki lego, postacie ze Star Wars, czy Krainy Lodów to zabawki, które najchętniej kupujemy na prezenty. Specjaliści namawiają jednak, żeby zamiast prezentu dać im coś znacznie ważniejszego – wspólnie spędzony czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- 1 czerwca to wyjątkowa data i dlatego warto spędzić ten dzień w sposób wyjątkowy –uważa psycholog rozwojowy Maria Szczypieniewska. – Oczywiście najprostszym wyjściem jest kupno prezentu, na który maluch czeka.

W tym roku najmodniejsze są zabawki związane z filmami dla dzieci – Krainą Lodu, Star Wars, czy Angry Birds. Chłopców ucieszą samochodziki i klocki lego, a dziewczynki – lalki z akcesoriami. Fachowcy dodają, że warto wśród prezentów przemycić też zabawki edukacyjne np. puzzle, zestawy do samodzielnego wykonania doświadczeń chemicznych, budowy robotów, czy rozwijających zdolności manualnie.

Dzień z dzieckiem

Najlepiej jednak jeśli dziecko otrzyma tylko symboliczny prezent, a główna atrakcja czekać będzie gdzie indziej. - Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie jednak zaplanowanie całego dnia tylko pod kątem dziecka – radzi Szczypieniewska. – Wiele rodzin spędza razem bardzo mało czasu, bo dorosłych absorbuje praca i domowe obowiązki. Kontakt z dzieckiem ogranicza się często do sprawdzenia, czy odrobiło lekcje, podania posiłków i odesłania do łóżka. Takie niestety mamy dzisiaj realia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień poświęcić dziecku sto procent naszej uwagi.

– Nie ma jednego przepisu na świętowanie tego dnia. Rodzice powinni najlepiej wiedzieć co lubi ich dziecko i wybrać dla niego to, co sprawi mu radość i pozytywnie zaskoczy. Dla najmłodszych najważniejsze jest, aby przeżyć wspólnie coś niezwykłego i niecodziennego – radzi też Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog dziecięcy.

Co można robić razem? Osoby o zasobniejszym portfelu mogą zorganizować weekendową wycieczkę do wybranego przez dziecko parku rozrywki lub miejsca, które go interesuje np. ruin zamku, czy kopalni soli. Skromniejszą, ale wcale nie gorszą wersją będzie zabranie dziecka na wspólne wędkowanie, rowerową wycieczkę, czy spacer po parku.

- Ważne by nie było to jednak wyjście na kilka godzin, ale naprawdę cały dzień – podkreśla psycholog. – Wszystko zależy od inwencji rodziców, ale i samego dziecka jeśli wciągniemy go do wspólnego przygotowania planu. Może się w nim znaleźć zarówno grillowanie, jak i wyjście na lody, wspólne upieczenie ciasta, czy rodzinny piknik.

Wolny i dowolny

Starszym dzieciom można zaproponować pójście do teatru czy opery bądź zwiedzenie np. muzeum, w zależności od ich zainteresowań. Dobrym pomysłem będzie również zaskoczenie dziecka i zrobienie wspólnie z nim kolorowych latawców, a następnie zabawa w puszczanie ich. Opcji jest wiele np. wycieczka do lasu i zbudowanie tam prawdziwego szałasu, rozpalenie ogniska, zorganizowanie podchodów czy też odbycie tajemniczej wyprawy po skarb. To wszystko z pewnością przypadnie dziecku do gustu.

Dzień Dziecka może być czasem na niespieszne rozmowy i pokazywanie dzieciom alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

- Z moich obserwacji wynika, że rodzice nie bawią się z dziećmi. Może więc przynajmniej tego dnia zmienić tą regułę i zaprosić maluchy do rodzinnych wyścigów, gry w berka, czy ganianego. A może pokazać, jak ich rodzice bawili się w czasach, kiedy nie było jeszcze telefonów i internetu. Kto wie, czy dziecko nie zainteresuje się skakaniem na gumie lub skakance, gry w klasy, hacele, czy tor po jakim ścigają się pojazdy z kapsli. Takie zabawy z naszego dzieciństwa organizowane mogą być nawet, gdy na dworze pada deszcz. Starsze dzieci zainteresuje na pewno gra w „państwa, miasta” lub „statki” a młodsi będą zachwyceni budową domku ze stołu i koców. W domu przygotować można też świąteczną ucztę, której mogą towarzyszyć rodzinne tańce przy muzyce, zabawa w teatrzyk rodzinny, a nawet prawdziwy bal przebierańców. 

Góra prezentów to dół

– Nie namawiam rodziców, aby rujnowali domowy budżet i zasypywali dzieci drogimi prezentami. Rzeczy materialne szybko pójdą w zapomnienie i wylądują w wypełnionej po brzegi skrzyni z zabawkami. Zamiast tego można zorganizować domowe przyjęcie, przygotować z myślą o dziecku jego ulubione smakołyki i zaprosić gości – mówi Agnieszka Carrasco-Żylicz. - Jeśli dziecko doświadczy ze strony dorosłych otwartości, radości ze wspólnie spędzonego czasu, tym intensywniej przeżyje ten dzień i poczuje się w pełni obdarowane. Myślę, że w tym dniu warto dokonać rodzicielskiego bilansu i spróbować poszukać odpowiedzi. Zwykle pozostaje przestrzeń i czas, aby dokonać zmian, a także rozpocząć na nowo budowanie i zacieśnianie emocjonalnej więzi z dzieckiem.

Dzień Dziecka może stać się dla rodziców okazją do popatrzenia na swoją pociechę uważniej niż dotychczas i wsłuchanie się w to, co ona mówi i przeżywa. Musimy pamiętać, że dzieci potrzebują naszego zainteresowania i bliskości przez cały czas, a nie tylko w ten jeden dzień.

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty