Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2015 r.
19:17

Dziennikarz walczy z rzadkim nowotworem. 'Tak łatwo się nie poddaję'

Marek Gędek (fot. AS)
Marek Gędek (fot. AS)

Marek Gędek, dziennikarz i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od kilku lat walczy z bardzo rzadkim nowotworem. Szansą na wyleczenie jest lek, który w Polsce nie jest refundowany. Potrzeba 150 tysięcy złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marek Gędek na swoim koncie ma spory dorobek dziennikarski i naukowy. Jest autorem blisko 30 książek i atlasów historycznych.

Mimo choroby nadal jest aktywny zawodowo. – W moim przypadku to dwa splecione ze sobą nowotwory: podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Mam przerzuty na szyję, bark, ramię i płuca. Bez leku za kilka miesięcy zacznę się dusić. Tak łatwo się jednak nie poddaję. Dzięki pracy mam dodatkową motywację. Pracuję nawet w szpitalu. Moi współpracownicy z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL i studenci są wspaniali.

Agresywna choroba

Nowotwór płaskonabłonkowy skóry to typowy rak inwazyjny. – Jest znacznie rzadszy niż podstawnokomórkowy, bo występuje tylko w ok. 20 proc. przypadków. Może on dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych - w okolicy pierwotnego ogniska nowotworu, a u niewielkiej ilości pacjentów, ok. 20 proc., może dojść do rozwinięcia się przerzutów odległych. Najczęstszym miejscem przerzutów odległych są płuca – tłumaczy dr n. med. Andrzej Kurylcio z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Obecność przerzutów, a zwłaszcza odległych, świadczy o dużej agresywności choroby.

Nawroty

Nowotwór podstawnokomórkowy to z kolei najczęstszy rak skóry o tzw. miejscowej złośliwości. Najczęstszą lokalizacją jest rejon głowy i szyi (80 proc. przypadków). – W tym przypadku obecność przerzutów do węzłów chłonnych jest opisywana w literaturze medycznej, ale stanowi rzadkość. Cechą tego raka jest tendencja do nawrotów pomimo radykalnego wycięcia. Mogą one występować w miejscu wycięcia lub jego okolicy – zaznacza Kurylcio. - Przebieg nawrotowego raka może być miejscowo bardzo agresywny i wiązać się z głębokim naciekaniem warstw skóry czy z destrukcją kości.

Szansa

Marek Gędek przeszedł już dziesięć operacji i sześć cyklów chemioterapii. Wyczerpał też dawkę naświetlań. Choroba jednak postępuje. Jest szansa, że zatrzyma ją nowy lek, który jest już dostępny na polskim rynku, ale bez refundacji.

– Jego miesięczny koszt jest niewyobrażalny. To 25 tysięcy złotych. Na szczęście pierwszą dawkę zgodził się sfinansować producent – mówi Marek Gędek. – Opinie o leku są bardzo pozytywne. W najlepszym wypadku może nawet cofnąć chorobę, a w najgorszym: zablokować jej rozwój. Niestety muszę przyjmować go przez minimum pół roku, żeby sprawdzić czy zadziała. Jeśli będzie efekt, procedury refundacji będą trochę inne i być może uda się uzyskać środki z NFZ.

Pomóż wygrać z nowotworem

Zbiórkę na leczenie prowadzi Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Misericordia. Darowizny można wpłacać na subkonto Stowarzyszenia 4912402496111100104483 1755 z dopiskiem „Dla Marka”.

Pozostałe informacje

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty