Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2023 r.
21:24

Dziewczyny z reklamy. Lubelski negatyw amerykańskiej pamiątki

Autor: Zdjęcie autora agdy
Fotografia z kolekcji szklanych negatywów ze strychu Rynku 4 w Lublinie
Fotografia z kolekcji szklanych negatywów ze strychu Rynku 4 w Lublinie (fot. Zbiory Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN)

Amerykanka przyjechała do Lublina by zobaczyć negatyw fotografii, którą zna od dzieciństwa. Jedyna pamiątka po lubelskiej rodzinie jej matki, okazuje się być z kolekcji szklanych negatywów, odnalezionych na strychu kamienicy Rynek 4

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W weekend zakończył się Zjazd Lublinerów, między 2 a 7 lipca były w mieście osoby których rodziny związane są z żydowskim Lublinem i Lubelszczyzną. Jedną z uczestniczek była Amerykanka, która brała udział w zjeździe i chciała wyjaśnić ważną sprawę.

Odszukać w kilku tysiącach

- To była bardzo osobista i wzruszająca sytuacja, która także mówi o tym, że nasza praca ma sens. Pani bardzo się rozczuliła, gdy mogła wziąć do ręki szklaną płytkę, jedyny fizyczny ślad po jej bliskich. Zrobiłem jej odbitkę z negatywu, który udało mi się odszukać w kilku tysiącach, jakie tworzą kolekcję. Na szczęście wiedziałem, w której setce szukać – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w której przechowywane są między innymi negatywy znalezione na staromiejskim strychu.

Chodzi o zbiór ponad 2700 negatywów znalezionych trzynaście lat temu na strychu kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Stało się to podczas prac przygotowawczych do remontu nieruchomości - porządkowania i przeprowadzania badań architektonicznych. Znalezisko zabezpieczono, po czym negatywy zostały odczyszczone, posegregowanie i zeskanowane. Z dużym prawdopodobieństwem ich autorem jest Abram Zylberberg, który w 1940 mieszkał w kamienicy, w której jednocześnie miał prowizoryczne atelier. Na wielu zdjęciach można rozpoznać korytarz na którym pozowali fotografowani.

W piątek pani  Shelley dostała współczesną odbitkę rodzinnej fotografii. Poprzednią, z tego samego, szklanego negatywu wykonano w przedwojennym Lublinie.

 - Uczestniczka zjazdu Lublinerów przyszła do naszej pracowni we wtorek, pokazując w telefonie zdjęcie jakie ma w rodzinnych zbiorach. Jest na nim grupa kobiet, wśród nich siostra jej mamy. Fotografię zidentyfikowała w kolekcji szklanych negatywów pozostającej w naszych zbiorach. Przyjechała specjalnie do Lublina by zobaczyć negatyw i porozmawiać o rodzinnej pamiątce, a ma ich bardzo niewiele – dodaje Patryk Pawłowski.

Pani Shelley ze współczesną odbitką przedwojennego zdjęcia (fot. Patryk Pawłowski)

Dziewczyny z reklamy

Podczas opracowywania zbiorów pracownicy ośrodka zidentyfikowali miejsce zrobienia tego i wielu innych zdjęć z kolekcji prawdopodobnie jako Nowodwór. W tym przypadku wiadomo, że jest na nim osoba mieszkająca w Lublinie.

- Cała historia by się nie wydarzyła, gdyby ktoś nie uznał, że typowa wakacyjna fotografia sześciu dziewczyn jest dobra, by promować wydawnictwo i spotkanie online ze mną i jego twórcami. W 2021 roku dzięki współpracy z Yiddish Book Center powstał album pokazujący część kolekcji szklanych negatywów znalezionych przy Rynku 4 w Lublinie. Był przeznaczony głównie na amerykański rynek z nadzieją, że ktoś rozpozna znajome twarze. Wówczas napisała do mnie Shelley, która bywała w Polsce, znała kolekcję ale wcześniej nie zwróciła uwagi na te dziewczyny. Dopiero gdy zobaczyła promocję publikacji, zorientowała się, że ma w domu identyczną odbitkę. Dla jej mamy była to bardzo cenna i jedyna pamiątka po rodzinie z Lublina. Shelley od dzieciństwa widziała w domu to zdjęcie. Wiedziała o nim jedynie tyle, że w tej grupie jest jedna z sióstr mamy. Ale nawet nie wie która: Maria, Chaja czy Łaja została sfotografowana. Kobieta odezwała się do nas z nadzieją, że wiemy coś więcej – opowiada Piotr Nazaruk z Pracowni Edukacji i Animacji Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Z jego relacji wynika, że mama Amerykanki jako jedyna z rodziny przeżyła wojnę, ocalała dzięki ucieczce do ZSRR, gdzieś na dalekowschodnie tereny, gdzie trafiła do obozu pracy. W Lublinie rodzina z czterema córkami mieszkała przy ul. Towarowej 27. Zdjęcie jest jedyną pamiątką, która przetrwała po tamtych czasach.

To nie koniec

- Shelley była bardzo wzruszona. Gdy była fotografowana z negatywem, siedziała cała spięta bojąc się, że go niechcący upuści i zbije – dodaje Piotr Nazaruk.

Pani Shelley jest edukatorką, uczy o Holokauście na przykładzie losów własnej rodziny, realizuje projekt The Daffodil (Projekt Żonkil), który polega na sadzeniu cebulek żonkili upamiętniających 1,5 miliona dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu a także te, które dziś na całym świecie cierpią z powodu kryzysów humanitarnych.

Na przedwojennej fotografii jej ciotka siedzi w środku, trzymając laskę/ciupagę, w taki sposób który nam dziś się kojarzy z używaniem kija do selfie.

Pracownicy ośrodka mają nadzieję, że takich historii będzie jak najwięcej, i kolejne osoby będą się odzywały, bo rozpoznają kogoś na dawnych zdjęciach. Podczas Zjazdu Lublinerów w programie były prezentacje zarówno kolekcji fotografii Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN jak i kolekcji szklanych negatywów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty