Dziś Ratusz ujawni swoje nowe pomysły na Podzamcze, w tym dworzec PKS, Halę Nova czy targowisko. Miejskie plany zakładają prawdziwą rewolucję
Obie te troski wyważyć ma plan zagospodarowania przestrzennego, a o jego najnowszym projekcie od dziś każdy może sobie wyrobić własne zdanie.
Nowa wersja (w odróżnieniu od poprzedniej) nie przewiduje "chowania” fragmentu al. Tysiąclecia poprzez zagłębienie go w ziemi i przykrycie betonową płytą. Pomysł ten był bardzo ostro krytykowany, jako kosztowny i psujący widok. Rezygnacja z tego rozwiązania pociąga za sobą sporo kolejnych zmian.
Właśnie pod tą płytą miały powstać przystanki dla komunikacji dalekobieżnej, którą miasto chce gdzieś tu "upchnąć”, bo duży dworzec autobusowy zdecydowanie tutaj wyklucza. Ratusz chce zbudować nowy, obok kolejowego. Pod Zamkiem miałby pozostać tylko punkt przesiadkowy.
Taki punkt miał powstać pod wspomnianą wcześniej płytą. Skoro płyta znika z planów, to gdzie zatrzymają się dalekobieżne autobusy? - Jeden punkt przesiadkowy będzie wyznaczony w miejscu przystanku obok hali Nova. Autobusy będą podjeżdżać tylko na chwilę - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.
Przystanek po drugiej stronie będzie ulokowany aż za skrzyżowaniem. Miasto planuje go na al. Unii Lubelskiej, w rejonie przystanku komunikacji miejskiej koło sklepu z pilarkami. Płyta miała też służyć pieszym do przechodzenia nad al. Tysiąclecia. - Nowa wersja planu da możliwość utworzenia przejścia przez jezdnię w obecnym miejscu lub trochę obok, jak również budowy kładki nad al. Tysiąclecia.Albo, w późniejszym czasie, przejścia podziemnego - dodaje Krzyżanowska.
Nowa wersja planu pozwala zburzyć budynek po inspektoracie PZU, a w miejscu społemowskiego Bazaru mogłaby powstać nowa galeria handlowa. Podobnie jak na terenie hali Nova. Kupcy z Novej i pobliskiego targowiska Bazar mieliby trafić do nowej hali w miejscu targu warzywnego przy Ruskiej, a targ powędrowałby na drugą stronę ulicy.
Projekt planu od dziś można oglądać na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, ale można pofatygować się w tym celu również do Wydziału Planowania (Wieniawska 14, pokój 1206, w godz. 9 do 12, do 24 kwietnia). Osobista wizyta ma ten plus, że na miejscu będzie urzędnik, którego można prosić o objaśnienia. Na 20 kwietnia (Trybunał Koronny, godz. 13) planowana jest publiczna dyskusja w sprawie projektu.
Pisemne uwagi do dokumentu Urząd Miasta będzie przyjmować do 8 maja. Potem zdecyduje: poprawiać go, czy dać do uchwalenia radnym.